Meyve İle Zayıflama

Bu yazı 14 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Meyve diyeti hakkında düşülen önemli yanlışlardan bir kaçına ışık tutmaya çalışacağız uzmanların genel görüşlerine başvurduğumuz yazımızda işte bilmeniz gerekenler;

Meyveler yoğun lif, su, vitamin ve mineraller içerir. Sınırlı tüketildiği sürece düşük kalorili yiyeceklerdir. Ancak meyveler kalorisiz olmadığından her zaman en uygun seviyede tüketilmelidir. Ne kadar sağlıklı olursa olsun, her besin fazla tüketildiği zaman sağlığımıza zarar verecektir. Meyvenin, karbonhidrat içeren bir besin olduğu unutulmamalıdır. Meyve fazla yendiğinde, fazla kalori alınır. Bu fazla kalori de kilo olarak kesinlikle geri dönecektir.

Uzun süre devam ettirilen meyve diyetleri, kilo vermek yerine kilo aldırır! Uzun süre uygulanan meyve diyetleri düşük kalorili, karbonhidrat içeriği yüksek, protein içeriği son derece düşük olduğu için sağlık problemlerine yol açacaktır. Tek yönlü besin içeren bir diyet olduğundan zararı zamanla anlaşılır. Günlük almamız gereken protein miktarından (amino asitlerden ve yağ asitlerinden) yoksundur. Bu tür diyetleri uzun süre devam ettirmek; tansiyon düşüklüğü, sinirlilik ve kas erimesi gibi birçok sağlık problemini de beraberinde getirir.

Meyve ağırlıklı diyet maksimum bir hafta sürdürülmelidir. Fakat meyve diyetine başlamadan bir hafta önce protein ağırlıklı bir beslenme uygulanması sizler için yararlı olacaktır. Yani meyve diyetinden önceki hafta süt, yumurta, yoğurt, et, tavuk, balık içeren bir diyet programı uygulamanız tavsiye edilir.