Obezite Neden Büyüdü?

Bu yazı 27 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Obezite, bildiğiniz üzere en büyük ve rahatsız edici hastalıklardan biri haline geldi. Özellikle son on yılda obezlik büyük bir ivme kazandı ve bunun da en büyük sebebi teknoloji ve fast food kültürü olarak düşünülebilir.

Teknoloji, geliştikçe yaşamımızı kolaylaştığı iddiaları ile aramıza daha kolay bir şekilde yerleşti. Hep, insanların hayatının kolaylaşacağı düşünülürken, öyle bir noktaya geldik ki teknoloji, insanlığı kontrol eder oldu. Büyük yıkımların, savaşların sebeplerinin aslında teknoloji olduğunu düşünecek olursak ifade edilmek istenen daha iyi anlaşılabilir. Televizyon, bilgisayar gibi cihazlar da teknolojinin armağanıydı. Fakat insanlar televizyon ve bilgisayarların esiri olarak gitgide kilo almaya başladı.

Fast food kültürü de obezitenin en büyük nedenlerden biri haline geldi. İnsanlar, karın doyurmak için ev yemekleri ile uğraşmaktan vazgeçip, pizza, hamburger gibi yiyecekler tüketmeye başladı ve bunun sonucu da aşırı kilo almak olarak ortaya çıktı. İşte özellikle bu iki sebepten ötürü obezite hızla büyüyen ve insanlığı tehdit eden bir hastalık haline geldi.