Obezite Nedir?

Bu yazı 25 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Obezite nedir? Düzenli beslenme sonucu obezite riski var mıdır? Aslında düzenli beslenme programı takip eden kişilerde obezite riski, çok çok istisnai durumlar haricinde oluşmaz.

Gelelim obezite tanımına… Obezite yahut şişmanlık; vücutta, yakılamayacak kadar çok miktarda yağ ve kalori alınması sonucu oluşan hastalıktır. Peki obezite hastalığımız olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Bunun için kullanılması gereken en pratik ve yaygın yok, internette birçok platformda bulabileceğiniz “Beden Kütle Endeksi” olarak adlandırılan sistemdir.

Peki beden kütle endeksi hesabı nasıl yapılmaktadır? Obezite hastalığınız olup olmadığını, ya da çok zayıf olup olmadığınızı öğrenebileceğiniz bir sistem olan Beden Kütle İndeksi kilonuzun kilogram cinsinden değerinin, boyunuzun metre cinsinden değerinin karesine bölünmesi ile bulunur. Eğer bu değer 18.5 aşağısı ise zayıf, 18.5-24.9 arası ise normal kilolu, 25-29.9 arası ise kilolu, 30-39.9 arası ise obez yani diğer adı ile şişman, 40 üzeri olanlar ise aşırı şişman olarak kategorize edilmektedir.

Beden Kütle Endeksi sonucunuza göre kilo durumunuzu değerlendirebilir, bu sayede beslenme durumunuzu gözden geçirip düzenli beslenme programı takibine başlayabilirsiniz.