Obezite ve Kalori Sorunu

Bu yazı 25 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Obezite, yalnızca bir şişmanlık problemi olmasından öte birçok farklı hastalığa da sebep olduğundan ötürü son yıllarda üzerinde ciddiyetle durulan hastalıklardan biri halini almıştır.

Başta kanser ve şeker olmak üzere farklı birçok hastalığın da temel sebeplerinden olan obezite, aşırı şişman insanlar için kullanılan bir terimdir. Yüksek miktarda kalori alanlar, aldıkları kaloriyi yakamadıklarından ötürü fazla kilo, şişmanlık ve hatta obezlik gibi sorunlar yaşarlar.

Tüm gelişmiş dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de obezite hızla yayılan bir hastalık olarak görülmekte. Şu an için tedavi edilebilir durumda olan obezite ileride muhtemelen çok daha ciddi bir tehdit boyutuna ulaşacak.

Şu an bilindiği kadarı ile tip 2 diyabet, kalp krizi, inme, damar tıkanıklığı, meme, prostat ve rahim kanseri gibi çok ciddi hastalıklara sebep olan obezite ek olarak safra taşı, kireçlenme, reflü ve varis gibi diğer hastalıkların da en büyük nedenlerinden biri olarak görülmekte. Yani aşırı kalori tüketimi sonucu bedeninize neler yükleyebileceğinizi bir düşünün…

Sadece biraz daha fazla yeme uğruna karşılaşılabilecek çok ciddi hastalıklar varken tükettiğimiz besinler konusunda daha titiz davranmamız gerektiğini söyleyebiliriz.