Sağlıklı Beslenme

Bu yazı 02 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Zor yaşam koşullarının, yoğun iş temposunun beraberinde getirmiş olduğu stresli yaşam biçimleri, insanları dengesiz beslenmeye itmektedir. Sağlıksız beslenmenin sağlıksız bir yaşamı beraberinde getirdiğini unutmamalıyız. Yaşamın hiçbir anında sağlıksız olmayı hiçbirimiz hayal etmeyiz kuşkusuz.

Fakat bazen ipin ucunun kaçtığı unutulmamalıdır. İpin ucunun kaçması beraberinde ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu sağlık sorunlarına fırsat vermemek için tüketilen öğünlere ciddi bir kısıtlama getirmek zorundayız. Bazen günlük kalori ihtiyacı bizlere yeterli olur iken bazen ise yoğun yaşam temposuna yetmediği de olur. Basitçe düşünecek olursak, öğünlerimizin kalori hesabını kendimiz hazırlayabiliriz. Var olan kalori cetveli bu iş için yeterli bir aparat olacaktır. Hazırlanan cüzi bir kalori cetveli ile kaç kalori alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Kesinlikle büyük avantaj sağlayacaktır size.

Zira tüketilen öğünlerin kaç kalori içerdiği ve bizim ne kadarına ihtiyacımız olduğunu bilmemiz çok önemli. Şayet kendi kendimizin doktoru olacaksak hiçbir ayrıntı gözümüzden kaçmamalı. Dikkat ve özenli çalışma kuşkusuz kendi kendimize verebileceğimiz en güzel hediyelerden biri olacaktır.