Sağlıklı Kilo Verme Nasıl Olmalı?

Bu yazı 15 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Sağlıklı kilo vermek için önemli olan hızlı bir şekilde kilo vermek değil, verilen kiloların düzenli ve sağlık problemlerine yol açmayacak şekilde olması gerekmektedir. Kas yoğunluğunu korumak şartı ile, dengeli beslenme programı hazırlayarak kişiye özel farklı diyetler uygulanmadıkça verilen kilolar yüksek ihtimalle tekrar alınır.

Zayıflama, görünürde gerçekleşir fakat orta vadede bakıldığında verilen kilolar tekrar geri alınır, hatta ihtimal; çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkar. Bu sebepten ötürü kilo vermek isteyenlerin dikkat etmesi gereken husus; kısa sürede çok kilo vermek olmamalıdır. Kilo vermek şok diyetler sayesinde çok kolay bir hal aldı. Fakat bu şok diyetleri uygulayanlar yağ yakmamaktadır. Genel itibarı ile kas kaybı yaşarlar.

Tartıldıklarında zayıfladıklarını görürler fakat beslenme düzenleri eski haline dönünce, verdikleri kiloları hızlı bir şekilde tekrar alırlar. Çünkü yağ depo etmek zordur fakat kaslar eridiği taktirde vücudun çalışma ritmi normale döndüğünde, onarımı için hummalı bir çalışma başlar ve kaybedilen kilolar tekrar alınır. Kısaca diyet, kişiye özgü olmalı. Fakat şok diyetlerden medet umulmamalı. Çünkü kısa sürede çok kilo kaybı vaad eden diyetlerde yüksek ihtimalle yağ değil, kaslarınızı kaybedersiniz.