Sıvı Kalori ve Beslenme İlişkisi

Bu yazı 25 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kilo vermek isteyenler, çeşitli yöntemler uygulayarak kalori yakma endeksli olarak beslenirler. Fakat birçoğunun unuttuğu bir şey var ki o da sıvıların da kalori içerdikleri… Çoğu insan diyet yaparken ya da bir beslenme programı uygularken gün içerisinde tükettikleri sıvıları es geçerler. Fakat bir çok sıvı kalori bakımından zengindir fakat vitamin, mineral ya da lif içermediklerinden ötürü tokluk hissi vermezler. Gereksiz yere kalori alınmış olur…

Örneğin gün içerisinden bir şişe gazoz içmeniz size yaklaşık 240 kaloriye mâl olabilir. Bu yüzden içilen içecekler konusunda hassas olunmalı, yararı olmadıkça ya da çok ihtiyaç duymadıkça tüketilmemelidir… Hele ki alkollü içeceklerden kesinlikle uzak durulmalı. Zira bir gram alkolde 7 kalori vardır ki bu da devasa bir değere karşılık gelmektedir.

Gün içerisinde tükettiğiniz sıvılara dikkat ederek yıl boyunca 25 kilo almanızı engellemiş olursunuz. Bu sayede yakacağınız kaloriler gereksiz yere tükettiğiniz sıvılardan aldıklarınız değil, vücudunuzdaki diğer fazla kaloriler olacaktır. Bu sayede çok daha kısa sürede daha fazla kilo verebilir, kalori yakabilir, sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.