Sütün Yararları Nelerdir?

Bu yazı 04 Mart 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Doğal besinler, sağlık için son derece büyük yararlar ihtiva etmektedir. Her besinin kendine has özellikleri ve yararları vardır. Süt ise en faydalı besinlerden biri olduğundan ötürü birçok hastalığın giderilmesinde, önlenmesinde ve başlangıç aşamasında kalmasında son derece büyük katkılara sahiptir.

Çocuk yaşlarda tüketimine ağırlık verilmesi gereken besinlerden biri olan süt, ilerleyen yıllarda daha fazla beyin etkinliğine sahip olmak isteyenler için ideal bir besin kaynağı… Çocuk yaşlarda süt tüketimine ağırlık veren kişiler, ilerleyen yıllarda beyinsel aktivite yoğunluğu olarak daha üst düzeyde bulunmaktadır.

Alkali veya asit zehirlenmelerinde de kullanılan süt, PH dengeleyici özelliğe de sahiptir. Yalnız süt, demir yönünden fakir olduğundan ötürü sürekli olarak süt ile beslenen çocuklarda demir eksikliği, kansızlık gibi hastalıklar da görülebilir.

Brusella hastalığının tedavisinde de kullanılan süt, görüldüğü üzere sağlık açısından son derece faydalıdır. Fakat “herşeyin fazlası zarar” prensibi gereği süt de fazla tüketildiği taktirde çeşitli sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Benzer yazı bulunmamaktadır.