Uyarıcı Besinlerin Zararları

Bu yazı 25 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Diyet yapıyorsanız beslenme programınıza son derece dikkat etmelisiniz. Zira içerik ya da etkilerini bilmediğiniz besinler tüketmeniz zaten sağlık açısından zararlı olabilecekken üstüne üstlük bir de diyet programı uyguluyorsanız işin  tuzu biberi olacaktır. Bazı diyetlerde şekerli besinler, bazılarında proteinler, bazılarında ise karbonhidratlar kullanımı kısıtlanan besin çeşitlerinden olabilmektedir.

Normalde zaten şeker, karbonhidrat ya da proteinli besinler diyetlerde genel anlamda yasakken bir de bunların üstüne kahve, sigara gibi uyarıcıların kullanılması son derece yanlıştır. Diyet esnasında şekerli gıdaları azaltmak gerektiğini herkes bilse de diğer uyarıcıların kullanımının doğurabileceği zararlardan habersizdir.

Şeker, karbonhidrat gibi maddeler kandaki şeker oranını artırıp yemek yememize sebep olur. Bu sebepten ötürü sigara, alkol gibi uyarıcılardan uzak durulmalıdır. Yemekleri üçer saat ara ile yemeli, rafine edilmemiş kompleks karbonhidratlar yenmeli, aynı tür besinlerden eğer kafeinsiz olanı varsa o tercih edilmelidir. Ayrıca başta da belirttiğimiz gibi, çay, kahve, gazoz, tütün gibi uyarıcılardan da olabildiğince uzak durulmalıdır. Bu şekilde uygulayacağınız bir beslenme programı sayesinde ideal kilonuza kolaylıkla kavuşabilrsiniz.