Uyurken Zayıflamak Mümkün mü?

Bu yazı 03 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Bazı insanlar vardır, inceciklerdir… Fakat aşırı derecede yemek yerler. Bu işin sırrını merak eden de bir o kadar insan vardır. Peki ne bu işin sırrı? Yemek yemek ve kilo almamak… Hem de çok yemeye rağmen kilo almamak… İşin sırrı metabolizma hızında. Peki nasıl? Metabolizması hızlı olan kişiler uyurken bile zayıflarlar; kalori yakarlar. Çünkü normal bir insanda 1 kg ağırlığındaki kas kütlesi günlük 150-200 kalori harcar. Bu miktar metabolizması hızlı olanlarda ise daha fazladır.

Vücudun çalışma temposu kimilerinde hızlı kimilerinde yavaştır ve hızlı çalışan metrabolizmaya sahip bireylerde daha fazla kalori yakma etkinliği görülür. Nasıl ki 100 mt koşusunda her koşucu farklı süre ile bitiriyor yarışmayı, metabolizma hızı da aynen bunun gibidir… Kiminin metabolizma hızı yüksektir, çok kalori yakar, kimininki de düşüktür, az kalori yakar.
Peki metabolizma hızını artırmak mümkün müdür?
Aslında evet… Tabi her durum için evet demek mümkün değildir metabolizma hızını artırma hususunda. Günlük su tüketim miktarı yeterli seviyede olmayan bir insanın metabolizması, bunu bir tehlike olarak algılar ve kendini yavaşlatır. Yani günlük su tüketimini düzenli olarak olması gereken seviyede tuttuğunuz takdirde, metabolizma hızınız da yavaşlamayacaktır.