Yeni Beslenme Tarzı ile Sağlıklı Beslenin

Bu yazı 18 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Zayıflamak için en etkili yöntemlerden biri olarak bilinen diyetler, çoğu zaman kilo vermeye yardımcı olsa da, kilo vermek için alternatif çözümler de vardır ve bir çok diyet programında olduğu gibi herhangi bir besin grubunu yasaklamanın dışında bir çözüm önerisidir. Meselâ beslenme alışkanlıkları düzene sokulduğu taktirde diyet yapma zorunluluğu ortadan kalkar. Günlük tüketilen gıdalar kontrol altına alındığı taktirde herhangi bir besin grubuna kısıtlama getirme ihtiyacı da olmaz.

Yani yapılması gereken bir süre abur cubur yedikten sonra kilo alıp bunları vermeye çalışmak değil, tüketilen besinler kontrol altına alınarak kalori hesabını gözetme şartı ile beslenmek olmalıdır.

Özellikle meyve ve lifli besinler daha fazla tüketildiği taktirde hem vücudun ihtiyaç duyduğu besinler noktasında eksiklik yaşanmaz, hem de düşük kalori ile beslenilmiş olur. Bu şekilde izlenen bir beslenme programı sayesinde fazla kilo sahibi biri olamayacağınızdan ötürü kilo vermek için de diyet yapmanıza gerek kalmayacak. Fakat günlük içtiğiniz su miktarının da en az 8 bardak olması gerektiğini tekrar belirtmekte yarar var.