Yüksek Kalori, Obezite Sebebi midir?

Bu yazı 25 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Düzenli beslenme her insanda sağlıklı bir vücut için son derece dikkat edilmesi gereken bir husustur. Düzenli beslenme konusuna gereken önemi vermeyenler, aşırı zayıflık yahut obezite gibi hastalıklarla karşılaşabilir.

Peki, Obezite Sebepleri Nelerdir?

Yüksek kalori, obeziteye sebep olur mu? Aslında kalori her zaman obezite sebebi değildir. Zira kalori, vücut tarafından yakıldığı sürece kiloya sebep olmaz fakat günlük yaşamı durağan geçen, uykusu düzensiz kişiler eğer yağlı ve kalori oranı yüksek besinlerle besleniyorsa, obezite riski taşır.

Ekmekteki kalori dahi böyle bir durumdayken dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu yüzden kişiler öncelikle günlük kaç kalori almaları gerektiğini bilmeli, sonrasında da  ona göre beslenmelidir. Beyaz ekmekteki kalori ile kepekli ekmekteki kalori arasında çok fark vardır. Beyaz ekmekteki kalori oranı 90-100 civarı iken kepekli ekmekteki kalori miktarı yaklaşık 60′tır.

Öte yandan kızarmış ekmekteki kalori miktarı diğer iki çeşide göre çok daha düşük seviyede; 25-35 arasıdır. Yani dikkat edildiği sürece kalori obezite sebebi değildir. Ayrıca obezite riski ile karşılaşmamak için günlük düzenli olarak spor yapmak son derece yararlı olacaktır.