Yürüyerek Kilo Vermek Mümkün mü?

Bu yazı 06 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kilo vermek, özellikle günümüz bayanlarının hayali.. Estetik bir görünüme kavuşmak içi zayıflamak isteyenlerde, sağlıklı bir yaşam için zayıflama yolunu seçenlere kadar çok çeşitli zayıflama yöntemleri vardır. Bu doğrultuda tüketilen düşük kalorili besinler yardımıyla kilo almayı yavaşlatmak, durdurmak ve sonrasında da tersine çevirerek kilo verme sonucu zayıflamak mümkün. Fakat bunun için her zaman söylediğimiz gibi “düzenli beslenme” ve “egzersiz” şarttır.

Sadece egzersiz zayıflatır mı?

Yalnızca yürüyerek insan kilo verebilir, zayıflayabilir mi? Eğer bir kişi yürüyerek günde 500 kalori yakıyor ve günlük kalori ihtiyacının 500 kaloriden fazlasını tüketiyorsa zayıflayamaz. Fakat kilo vermiş olur. Ama aldığı kalori verdiğinden yüksek olacağından ötürü zayıflamaz… Ama bu, yürümek zayıflama konusunda yardımcı etken değildir, anlamına da gelmez. Günlük yarım saat yürüyerek yaklaşık olarak 150 kalori kaybetmek mümkün. Fakat eğer ihtiyaç duyulan kalori miktarı yürüyerek yakılacak kaloriden fazla ise eninde sonunda kilo almaya sebep olacaktır.

Son söz olarak; yürüyerek zayıflamak mümkündür fakat aldığınız fazla kaloriyi yakacak şekilde yürümek gerekir, dememiz yeterli olacaktır.