Zayıflama Nasıl Olmalı?

Bu yazı 15 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Özellikle internet üzerinde zayıflama ile ilgili çok yazı var. Bir uzmana gittiğinizde, birine danıştığınızda, internetteki bir zayıflama yazısını okuduğunuzda temel mantık hep aynıdır; kısa sürede çok kilo vermek. Peki zayıflamak bu kadar kolay mıdır gerçekten? Yani bir formülün, herkesin zayıflaması için kullanılabilir olması mümkün müdür? Tabii ki değildir. Zaten böyle bir zayıflama formülü olsa, herkesin bilmemesine olanak yoktur.
Bir kere herşeyden önce, kilo vermek için motivasyon eksikliği olmaması lazım. Kişinin, kilo vermeye istekli olması, aksi durumları düşünmemesi lazım. Çünkü kilo vermek için, öncelikle kafa olarak hazır olmak gerekmektedir. Bu sayede başlanan program kararlılık içinde takip edilebilir.Bir diğer önemli husus da kişiye özel spor programı düzenlenmiş olmasıdır. Egzersizler herkese göre değişkenlik gösterir. Çünkü harcanması gereken kalori miktarı kişiden kişiye değişir. Bu sebepten ötürü kimi günde yarım saat spor yaparken, kimisi bir saat, kimisi de iki saat egzersiz yapmaktadır.
Son olarak; bir diyet programı seçmeden önce alternatifler ince elenip sık dokunmalı, farklı ihtimaller üzerinde düşünülmeli, öyle karar verilmeli. Herhangi bir besin yönünden bir eksiklik de bulunmamalıdır.