Az Yağlı Beslenerek Diyet

Bu yazı 02 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Yağlar, kilo vermek isteyenlerin en büyük düşmanları olarak lanse edildi yıllarca. Bu sebepten ötürü insanlar diyetlerinden yağları çıkarmak için yoğun uğraşlara girişti ve başarılı olanlar da bu tutumlarının sonuçlarına katlanmak zorunda kaldı. Şunu akıldan çıkarmamakta yarar var; vücudumuz tek başına bir besin kaynağı ile yaşamsal faaliyetlerin sürmesi için yeterli donanıma sahip değildir. Yani yalnızca vitaminlerle yaşayabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz… Ya da yalnızca minerallerle… Vücudun protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral ve su gibi besin kaynaklarına ihtiyacı vardır. Bu besin kaynaklarından herhangi biri olmadan bir süre beslenmek mümkün olsa da, uzun vadede sağlık problemlerinin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Yağ Tamamen Zararlı Mı?

Bu sebepten ötürü vücudun ihtiyaç duyduğu bu besin kaynaklarına gereken önemin verilmesi son derece mühimdir. Yağ da bu besin kaynaklarından biridir. Hareket ve yaşamsal fonksiyonların devamı için vücudumuz yağa ihtiyaç duyar. Bu yüzden yağ tüketimini bırakmak yanlış olacaktır. Belki kısa vadede bir sorun yaşamazsınız fakat ilerleyen zamanlarda bunun sonuçları ile kesinlikle yüzleşmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı Yağlar

Balık, et, fındık gibi besinlerin tüketimi sonucu alınan yağların aynı zamanda hormon düzenleme ve sinir sistemini güçlendirme konusunda büyük role sahiptir. Ayrıca yağ asitleri de hücre onarımında görev alır.

Ne Kadar Yağ Alınmalı?

Genellikle hakim görüş; günlük alınan kalori miktarının, %15′inin yağlardan sağlanması yönünde… Fakat son araştırmalara göre bu oran %10 olduğunda da herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşılmıyor. Bu sebepten ötürü, günlük beslenme programınızı ayarlarken, alacağınız kalori miktarının %10′unun yağlardan elde edilmesini sağlamanız, yağ tüketiminizi olabilecek en düşük seviyeye, sağlıklı bir şekilde çekmeniz anlamına gelmektedir. Kesinlikle ama kesinlikle, yağ tüketimini tamamiyle kesmeyin. Unutmayın; vücudunuzun birçok besin kaynağına olduğu gibi yağlara da ihtiyacı var.