Biberiye ile Zayıflama ve Biberiyenin Yararları

Bu yazı 10 Haziran 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Biberiye, Türkiye de dahil olmak üzere pek çok Akdeniz ülkesinde yetişen ve dört mevsim boyunca yeşil kalabilen az sayıdaki bitkiden biridir. Köken itibarı ile Akdeniz bitkisi olmasına karşın artık tüm dünyada yetişen bir bitki olan biberiyenin zayıflamaya etkisi içerdiği termojenik yağ yakıcı enzimler ve esansiyel yağlardan ileri gelmektedir. Yapraklarındaki uçucu yağ asitleri sayesinde zayıflama haplarında etken madde olarak kullanılan bazı maddeler elde edilmektedir.

  • Uzun yıllar öncesinden beri ağrı kesici olarak kullanılmakta olan biberiye, kabızlık, hazımsızlık, sindirim sistemi rahatsızlığı gibi pek çok hastalığın tedavisinde etkin bir role sahiptir.
  • Aynı zamanda kas gerilme ve kasılmalarında da kullanılan biberiyenin, depresyon tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.
  • Bunlara ek olarak hafızayı güçlendirici, kalp sağlığını düzenleyici etkileri de olan biberiye otu, kadınlarda adet düzensizliklerinin tedavisinde de oldukça önemli bir role sahiptir.

Bu yararlarının yanı sıra son yıllarda keşfedilen termojenik yağ yakıcı etkisi sayesinde zayıflamak isteyenlerin gözdesi konumuna gelmiş, aynı zamanda zayıflama ilaçlarında da etken madde olarak kullanılmaya başlanmıştır. Fakat zayıflama haplarında etken madde olarak biberiye otunun kullanılması, bu hapların zayıflama konusunda işlevsel oldukları anlamına gelmemektedir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken asıl nokta, ilaçların sağlık bakanlığı onayına sahip olup olmamasıdır. Piyasada bulunan birçok zayıflama hapı, sağlık bakanlığı onayı olmaksızın satılmaktadır ve bu ürünler zayıflama etkilerinin bulunmaması bir yana, sağlığa zararlı etkilere sahiptir. Hatta bir kısmının kanserojen özellikleri bulunduğu da tespit edilmiştir.

Biberiyenin etken madde olarak kullanıldığı zayıflama haplarının büyük bir bölümü ABD kaynaklıdır ve bu ürünlerinde FDA onayı bulundurup bulundurmadığı incelenmeli, sonrasında kullanılmalıdır.

Zayıflamak için kimyasal yöntemleri tercih edecekseniz, iki kere düşündükten sonra ilgili bakanlıkların onayının olup olmadığını da tespit ettikten sonra, kullanabilir, zayıflama ilaçları ile ilgili deneyim ve yorumlarınızı biz ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.