Diyet Yapacakların Dikkat Etmeleri Gerekenler

Bu yazı 07 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Diyet yapmak kilo fazlası bulunan her insan için gerekli bir uygulamadır. Diyet yapmak tüm şartlar oluştuğu takdirde yapılmalıdır ve kesinlikle bir uzmandan bu konuda destek alınması şarttır. Birilerinin tavsiyesi veya kulaktan duyma sözlere balı yapılan diyetler maalesef istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmasına neden olabilmektedir.

İnternet üzerinden satılan sözde bitkisel zayıflama ürünlerini kesinlikle kullanmayın. Diyet yapan insanları destekler nitelikte olduğu söylenilerek satışa sunulan bu ilaçlar metabolizmayı bozabilmekte, bazen de başta kanser olmak üzere birçok rahatsızlığın meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Diyetisyen desteği almak zorunlu bir durumdur. Uzman bir kişiden destek alınmadan kontrolsüz bir şekilde diyet yapmak, bırakın kilo fazlalarımızdan kurtulmayı, kilo almanıza dahi yol açabilmektedir.

Herkes diyet yapmamalıdır, diyet yapmak için vücudunuzun standartlarını değiştirmeniz gerekmektedir. Bu standartları birden değiştirmek doğru olmayabilir. Diyet yapmadan önce uzmanlardan destek alarak çeşitli kan testlerinin yapılması gerekmektedir. Yapılan bu testler diyet süresi içinde de düzenli olarak takip edilmelidir. Diyet esnasında vitamin eksikliği gibi durumların yaşanmamasına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bir yeri düzeltelim derken, farklı yerlere zarar vermeniz an meselesi olabilir.

Yemek yemeyi keserek diyet yapılmaz. Birçok kişi yemek yemeyerek kilo verileceğine inanmaktadır. Aksine kilo vermenin yemek yemeyerek başarılması çok nadir görülen bir durumdur. Kilo bu yolla verilse dahi, beraberinde gelen problemlerin gün yüzüne çıktığı da bir gerçektir.

Kesinlikle ve kesinlikle diyet yapacakların kendi başlarına hareket etmemeleri bu süreci bir uzman yardımcı alarak tamamlamaları tavsiye olunur.