Ender Saraç Zayıflama Tavsiyeleri

Bu yazı 17 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Beslenme düzenine dikkat ederek uygulanacak bazı değişiklikler sonrasında kilo vermek çok zor değil. Beslenme ve zayıflama konusunda çözüm önerileri sunan Ender Saraç da bu konuda bazı zayıflama tavsiyelerinde bulunuyor. Ender Saraç’a göre zayıflamak, bir süreç gerektirir ve bu sürecin başından sonuna kadar çeşitli hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Kilo vermek isteyenler için ilk olarak başlangıç safhası önemlidir.

Başlangıçta motivasyon eksikliği yaşamamak, psikolojik olarak kilo vermeye hazırlanmak gerekir. Kilo vermek isteyenler kararlı olmadıkları takdirde zaten başarısızlığı baştan kabul etmiş olacaklarından ötürü zayıflama düşüncesinin peşi bırakılmamalıdır. Özellikle şişmanlarda tembellik hasıl olmaktadır ve bu duygu, kilo verme önündeki en büyük engellerden biridir. Bezginlik ve yorgunluk hissi, kararlı olmayı da engeller. Doğal olarak zayıflama girişimlerinizi kendi kendinize baltalamış olursunuz.

Disiplin ve kararlılık problemlerinizi hallettiğiniz takdirde diyete başlamanız için bir engel kalmaz. Peki ama kilo vermek için dengeli beslenmek yeterli olur mu her zaman? Yeterli değildir… Düzenli ve dengeli beslenmenin yanı sıra egzersiz de yapmak, formda bir vücuda sahip olmayı kalıcı hale getirmeniz için en temel unsurlar olarak öne çıkmaktadır.

Ayrıca diyet seçimi de çok önemlidir. Diyetler, çok sert kurallar içeriyor ve siz de disiplini sevmiyorsanız, ilerleyen zamanlardaki kilo verme çabalarınızın da önünü kesmiş olursunuz direkt olarak. Bu yüzden kısa süreli ve katı diyetler yerine yıl boyunca uygulanacak düzenli, fazla ağır kuralları olmayan bir diyet seçmeniz yararlı olacaktır. Ayrıca diyet seçimi esnasında kişiye özel kilo verme programı olması da yararlı olacaktır.

Çoğunlukta işe yarayan bir kilo verme programı, sizin bünyenize uygun olmayabilir. Yani diyet seçimi esnasında bir beslenme uzmanından yardım almak, kilo verme etkinliğinin artması konusunda çok yardımcı olacaktır.