Gece Atıştırmalarının Zararları

Bu yazı 01 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kilo vermek isteyenlerin başındaki en büyük dertlerden biridir gece atıştırmaları… Geç saatlerdeki yiyip içmeler, hemen ardından gelen uykunun da etkisi ile vücuda kilo olarak döner. Sağlıklı beslenmede gece atıştırmalarının yeri yoktur.

Hal böyleyken yalnızca kilo vermek isteyenler için değil, sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamak isteyenler için de son derece büyük öneme sahiptir gece atıştırmaları konusunda hassas davranmak.

Öğün Sayısını Artırmak

Günlük beslenme düzenindeki öğün sayılarının fazla olması, formda bir vücuda sahip olmak isteyenler için bir avantaj olabilir. Fakat bu öğünlerden birinin gece atıştırmaları olması halinde kilo vermek kolaylaşmaz. Aksine zorlaşır… Kolaylaşan tek şey ise kilo almak olur.

Sizin de kilo vermek gibi bir düşünceniz varsa, bu doğrultuda günlük beslenme düzeninizin de doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Karnınız en olmadık zamanlarda acıkabilir. Kimileri özellikle gece saatlerinde yemek yeme ihtiyacı hisseder. Bunların bir kısmı psikolojik olsa da bir kısmı ciddi anlamda açlık hissedebilir.

Fakat kilo vermek isteyenler için bunlar bir gerekçe olmamalı. Güzel olan hiçbir şeyi elde etmek kolay olmaz. Bu sebepten ötürü formda bir vücuda sahip olmak isteniyorsa, bu yoldaki zorluklara da göğüs germek şarttır.

Geç Saatte Ne Yemeli?

Geç saatlerde acıktığınızda illa ki birşeyler yemeniz gerektiğini düşünüyorsanız meyve ve su, bu konuda başvurmanız gereken süper ikili olarak düşünülebilir.

Meyveler, hem lifli besinler olmalarının ötürü, hem de düşük kalorili olmalarının sayesinde kilo alınmasına sebep olan gece atıştırmaları sınıfına girmezler. Hem tokluk hissi sağlarlar, hem de şişmanlatmazlar. Ayrıca besleyici değerler bakımından da oldukça zengindirler.

Öte yandan hazır gıdalar, sağlıklı besinlerin dahi kilo almaya sebep olduğu geç saatlerde tüketildiği taktirde hem vücuda yağ olarak döner, hem de birçok ciddi sağlık problemlerine sebep olurlar. Bu yüzden geç saatlerde yemek yememeye dikkat etmekte büyük yarar var.