Genler Ve Yüksek Kolesterol

Bu yazı 01 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Genetik hastalıklar kolesterol seviyenizi yükseltmektedir. Bunu engellemek için sizlere birkaç yol sunuyoruz.

Çok genç yaşlarda genetik bir hastalığa yakalanan kişinin hayatı kolesterol açısından risk altına girer. Ortaya çıkan hiperlipidemi ve hiperkolesterolemi hastalıklarını kontrol altında tutmak oldukça zordur. Bu hastalıklar kalıtsal bozukluklar yaratabilir. Bu sorunlar diyet yaparak ve ya ilaçlarla durdurulabilir.

Yüksek Kolesterole Gen Etkileri

Vücudunuzdaki genetik anormallikler kolesterol düzeylerini etkiler ve rahatsızlıklara yol açar. Bunu engellemek için diyet yapabilirsiniz fakat bu diyeti kesinlikle kontrol altında yapmanız gerekir.

Ailesel hiperkolesterolemi buna neden olan hastalıklardan birisidir. Bu konuda bilmeniz gerekenler ;

  • Bu durum kalıtsaldır.
  • Genetik bir durumdan dolayı kolesterol seviyesi yüksek olan kişiler bunları kullanabilir.
  • Her 500 kişiden birinde ailesel hiperkolesterolemi, koroner atardamar hastalığı ve plak birikimi rahatsızlıkları bulunmaktadır. Bu kişiler kalp krizi riskini taşımaktadır.
  • Bu rahatsızlıklar yüksek kolesterol hastalıklarında en çok görülen sorunlardır.
  • Ailesel bir durum var ise bunu doktor kontrolü altında yapılan testlerle anlayabilirsiniz.

Ailesel Kombine Hiperlipidemi : Bu durum kanda bulunan yağ oranının yüksek olduğu kişilerde görülür. Bu konuda şunlar bilinmelidir ;

  • Trigliserid kalıtsal hasarlara yol açar.
  • Amerika’da 13 milyon kişinin koroner atar damar hastalığı ile savaştığını unutmayın.
  • Ailesel kombine hiperlipidemi sorunu aileden geldiği için genç yaşlarda karşınıza çıkar ve bu hastalık sizi kalp krizine sürükler.
  • Bu sorun yüksek kolesterol seviyesindeki ailelerde görülür.

Bu Sorun Nasıl Engellenebilir?

Bu sorunun ne büyük çözümlerin başında diyet gelmektedir. Yapacağınız diyette yağ oranını mutlaka azaltın. Bunun yanında egzersiz de yapabilirsiniz. Düzenli yaptığınız egzersizler kolesterol seviyenizi alt limitlere çekecektir. Böylelikle kolesterol sorunundan kurtulacaksınız.

Ailesel kombine hiperlipidemi olan kişilerin kalp krizi riski yüksek olduğu için bu konu özenle takip edilmelidir. Yapacağınız diyet, egzersizler doktor onayından geçmeden yapılamaz. Yaptığınız taktirde bazı tedaviler ters tepki yaparak felç olmanıza yol açabilir. Bu konuda çok dikkatli olunuz.