Güzel Görünmek İçin Diyet

Bu yazı 27 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Dengeli beslenme ve diyet, sağlık için son derece önemlidir. Bunu her fırsatta dile getiriyoruz. Peki ama dengeli beslenme, yalnızca sağlıklı yaşamayı mı beraberinde getiriyor? Yoksa dengeli ve düzenli beslenme sayesinde daha fazla kazanım elde etmemiz mümkün müdür? Özetlemek gerekirse; dengeli beslenmenin yararları nelerdir?

Diyetin Faydaları

Diyet yalnızca sağlıklı bir yaşam ve hastalıklardan uzak bir hayat sunmuyor, aynı zamanda fiziksel güzelliği de beraberinde getiriyor. Estetik güzellik arayanlar için en kestirme yollardan biridir yani dengeli beslenme…

Diyetin bir diğer faydası da, hormonal sistemin doğru ve düzenli çalışmasını sağladığı için daha mutlu bir yaşamdır.

Dengeli Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Peki ama daha mutlu ve güzel bir hayat için dengeli beslenme nasıl olmalıdır? Dengeli beslenme hususunda yapılaması ve yapılmaması gerekenler nelerdir? Bunlara da şöyle bir göz atalım:

Yemek yemekten kaçınmayın. Zira yemediğiniz taktirde metabolizmanız %35 daha az çalışır.

Öğün atlamayın. Atladığınız bir öğünde yemediğiniz yemeğin fazlasını, bir sonraki öğünde yeme ihtimalinizi sakın aklınızdan çıkarmayın.

Günlük öğün sayınızı 4-6 olarak belirleyin. 2-3 öğün ile beslenenlerin şişmanlık riski, daha fazla sayıda öğünle beslenenlere kıyasla daha yüksektir.

Protein, yağ veya karbonhidrat yönünden eksik diyet ya da beslenme şekillerinden uzak durun. Vücudunuzun bu 3 ana besin kaynağına da ihtiyaç olduğunu sakın unutmayın. Herhangi birinin eksikliği, belki size fiziksel güzellik sunabilir fakat birçok hastalığı da beraberinde getirecektir.

  • Kahve, sıvı dengesiz diyet veya asitli içecekler sıvı ihtiyacınızı karşılamaz. O yüzden günde 2-3 litre su içmeyi ihmal etmeyin.
  • Her gün düzenli olarak maden suyu tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Maden suyu, normal suya oranla çok daha yararlıdır.
  • Hazır gıdalardan kesinlikle ama kesinlikle uzak durun.
  • Bu şekilde izleyeceğiniz bir dengeli beslenme programı sayesinde hem sağlıklı, hem de mutlu ve güzel bir hayat sizleri bekliyor olacaktır.