Hangi Besinler Kilo Almaya Sebep Olur?

Bu yazı 10 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Öncelikle düzenli beslenme gerçekleştirildiği takdirde kilo alma etkinliğinin azalacağını, öte yandan kilo verme etkinliğinizin artacağını ve daha etkin bir biçimde kilo zayıflayabileceğinizi belirtelim. Bu bağlamda:”Yalnızca sebze tüketerek zayıflanır mı?” sorusuna ise:”Evet” diyerek cevap verebiliriz. Çünkü düzenli beslenme içerisinde tek tip diyet yapma ya da tek tip besinler tüketmek yoktur. Dengeli bir biçimde her besin kaynağı ihtiyaç kapsamında tüketilmelidir. Yalnızca sebze tüketmek de bu şekilde düşünüldüğünde kilo almaya sebep olabilir.

Hangi Besinler

Bazı et ürünleri, kimi süt ürünleri ya da farklı diğer besin gruplarında bulunan bazı besinler nasıl ki kilo almaya neden olabiliyorsa benzer şekilde kimi sebzeler de kilo almaya sebep olabilir.

Genellikle sebzeler ile ilgili bir kabul vardır düşük kalorili olduklarına dair. Lif miktarı yüksek olduğu için bol miktarda tüketildiğinde dahi kalori problemine yol açmayacakları düşünülür. Fakat durum böyle değildir. Tüm besinler düşük kalorili, yüksek lifli değildir. Pazı, ıspanak, lahana, soğan, pırasa ve kereviz düşük kalorili ve yüksek lifli sebzelere verilebilecek başlıca örnekleri teşkil etmektedir.

Sadece Sebze Yiyerek Kilo Verilir Mi?

Öte yandan bu grubun tam aksi özelliklere sahip bazı sebzeler de vardır. Fasulye, nohut, mercime, bezelye ve barbunya gibi baklagiller sebze olmalarına karşın yüksek miktarda kalori içermektedirler. Bu besinler yüksek miktarda tüketildiğinde, sebze yersem kilo veririm, şeklinde düşünenler için büyük hayal kırıklığına neden olacaktır.

Nasıl ki yalnızca et ya da süt ürünleri ile beslenmek sağlık açısından problemlere neden olacaksa, benzer şekilde yalnızca sebzelerle beslenmek de problemlere davetiye çıkaracaktır.

Hangi Sebzeler Kilo Aldırır?

Hangi sebzeler düşük kalori içerir bilmiyorsanız şu ipucunu verebiliriz… Eğer bir sebzeyi elinize aldığınızca kıvırcık gibi hafif bir sebze ise, kalori miktarının düşük olduğunu, nohut veya fasulye gibi ağır ise kalori miktarının yüksek olduğunu söyleyebiliriz.