Kalp Sağlığına Uygun Diyet

Bu yazı 21 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kalp Sağlığına Uygun Diyet – Yağlardan Vazgeçin

Yıllar önce kolestrol için yağlardan uzak durulması gerektiği söylenmişti. Yağ bazlı ürünler, yani doymamış yağlar kolestrol seviyenizi arttırır. Kolestrol ise kalp üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir.

Doymuş ve trans yağa kalbin çok küçük oranda ihtiyacı vardır. Yani vücut az da olsa patates kızartmasına ihtiyaç duyar (çok küçük oranda).

HDL ve LDL Kolesterol Arasındaki Fark

Kolestrol kalp hastalıklarının başlıca nedenlerindendir. Düşük yoğunluklu lipoprotein ya da LDL kolesterol “kötü”kolesterol olarak adlandırılır. LDL kolesterol denilen plak sert, rijit kaplama oluşturmak üzere diğer maddeler ile karıştırılarak, sizin atardamarlarınızda birikebilir. Böylece kan dolaşımı yavaşlar ve kalp krizi riski artar. Bunlar atardamar içinde akar.
Newyork Üniversitesi gıda çalışmaları ve halk sağlığı bölümünde diyetisyen ve yardımcı profesör olarak görev yapan Lisa R. Young: “Doymuş ve transyağ, LDL kolestrolünü yükseltir” düşüncesini aktarmıştır. Kalbin sağlıklı olarak beslenmesi için HDL kolestrolünden kaçınılmalıdır.

Yüksek yoğunluklu lipoprotein veya HDL kolesterol, LDL kolesterol tersi bir etkiye sahiptir. “Sistemde tıkanıklık olmamalıdır” düşüncesi göz önüne alınarak; doymuş veya trans yağlar atar damar zarlarına hucüm eder ve yapışkanlık yaratır, böylece damar tıkanma riski artar.

Doğada yararlı yağlarda bulunmaktadır. Bunun için “Akdeniz Diyeti” olarak bilinen diyet programını araştırabilirsiniz. “Kanola ve zeytin yağı ile diyet yüksek verimlilik gösterir”. Bu yağlar dışında tüketilen diğer yağlar HDL kolestrol seviyenizi yüksek tutar.

Trans Yağlar ve Doymuş Yağlar

İki tip yağ vardır. Doymuş yağ et ve süt gibi hayvansal kaynaklardan gelir. Trans yağ kısmen, doymuş yağlar gibi, gerçekten daha sağlam oda sıcaklığında katı yağlar olarak bulunur. Genellikle işlenmiş gıdalarda bulunan Trans yağlar, karşılığında bir şey beklemeden LDL kolesterolünü artırır.

Genç insanlar şöyle diyor; “Trans yağlar hiçbir besin değeri olmayan yağlardır. Çünkü doymuş yağlar daha kötü eğilimler yaratmaktadır. Süt veya et besinlerinde şunlar bulunmaktadır: Doymuş yağ, protein, demir, kalsiyum”
Doğru düşünüyorlar. Tabi ki yağsız ette ve sütte bunlar bulunmaktadır. Sığır eti, yağsız süt ve yoğurtta da bunlar bulunmaktadır.

Kalp-Sağlıklı Beslenme: Diğer HDL Kolesterol Arttırıcılar

Aşırıya kaçmadan alkol HDL değerini yüksek tutabilir. Ancak genç kızlar kısıtlanmamak istediği için şöyle düşünmektedir: “Hiç kimsenin alkolden dolayı kalp hastalığı yoktur.”

Kalp sağlığı için egzerzis yapmanız gerekmektedir. Haftada en az 12 saat egzerzis yapmanızı öneririz. Böylelikle her 10 dakikada bir kanınızda ki HDL kolestrol seviyesi yükselecektir. Ayrıca Bitter çikolatalar HDL kolestrol düzeyinin arttırılması konusunda kullanılabilir. Olumlu etkileri görülmüştür.

Kalp-Sağlıklı Beslenme: Tereyağı veya Margarin Tartışması

Birçok margarin markasında Trans Yağı Yoktur denilmektedir fakat margarinlerin çoğunda(doymuşlarda) trans yağı vardır. Her iki yağ da zararlıdır. Çünkü ikiside LDL kolestrol seviyesini arttırır.

Genç insanlar fıstık ezmesinin bunu etkilemediğini düşünüyor ama bu yanlış bir düşünce. Onda da vardır ve az tüketilmesi yararlıdır. Bu kurallara uyduğunuz taktirde gün sonunda sağlık bir şekilde yatağınıza yatabilirsiniz.