Su Diyeti ve Su ile Zayıflama

Bu yazı 14 Haziran 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Diyet yapmak, kilo vermeye çalışanların en sık başvurduğu yöntemlerden biridir. Su ise kilo vermeye en fazla yardımcı olan besinlerin başında gelmektedir. Kilo vermeye büyük katkısı olan su, yanlış tüketildiği takdirde ise kilo vermeye yardımcı olmasının aksine, kilo almaya dahi sebep olmaktadır. Kilo almak istemiyor ve su tüketerek zayıflamak istiyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate alarak diyet uygulamanız, kilo verme sürecine olumlu katkıda bulunacaktır.

Sabah kalktığınızda, güne bir bardak sıcak su içerek başlamanız, gün içerisinde iştahınızın kapalı olmasını sağlayacaktır. Bu sayede daha az yemek yiyip kilo almanızı engelleyebilirsiniz.

Su; protein, yağ ve karbonhidratlar gibi enerji içermez. Kilo vermek isteyenlerin en fazla başvurduğu besin kaynağı olmasının nedeni budur. Bu sebepten ötürü yatmadan önce tüketeceğiniz yarım bardak ılık su metabolizma düzenlemesinde ve sindirimde önemli rol oynar.

Karın bölgesindeki yağları eritmek için de başvurulan bir yöntem olan su, özellikle yaz aylarında soğuk ve buzlu olarak tüketildiği taktirde kilo vermeye büyük fayda sağlayacaktır. Soğuk suyun sindirimi için daha fazla enerji harcanması gerekeceğinden daha fazla kalori yakarak kilo verebilirsiniz.

Ek olarak yemeklerden önce 1 – 2 bardak kadar su tüketmeniz de iştahını kapatacaktır. Bu sayede öğün esnasında tüketeceğiniz yiyecek miktarını büyük oranda azaltarak aldığını kaloriyi düşürebilirsiniz. Fakat yemek öncesi su içmeyi abartarak yemek esnasında çok az besin alırsanız, düzensiz beslenme ile de karşılaşabilirsiniz. Öğün esnasında yemediğiniz besinleri atıştırma olarak gün içerisinde alma ihtimalinizi göz önünde bulundurmalı, bu ihtimalin gerçekleşmemesi için içtiğiniz su miktarını da abartmamalısınız.

Ayrıca gün içerisinde açlığı bastırmak ve yine iştah kesmek için de düzenli olarak su tüketmenizde yarar var. Aldığınız kalori miktarı ne kadar az olursa, kilo alma ihtimaliniz de o oranda azalır.