Zinde Bir Diyet İçin Şekerli Besinler

Bu yazı 19 Aralık 2010 tarihinde Onur Bacanlı tarafından yazılmıştır.

Diyetinizde sık sık yapacağınız şeker atıştırmaları günlük enerjinizi devam ettirmenizin anahtarıdır. Diyetinizde bütün gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacak yiyecekleri keşfedin.

Hayatınızın, işinizin ve ailenizin sorumluluğu bazen çok stresli olmanıza ve uykusuzluğa sebep olabilir. En yoğun zamanlarınızda bile diyetinizi devam ettirmekten vazgeçmeyin.

Vücudunuz fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirmek ve günlük stres ve yorgunlukla mücadele etmek için gıdaya ve şekere ihtiyaç duyar.

Burada bahsedilen şeker, meyve ve sebzelerin içerisinde bulunan zararsız ve doğal şekerlerdir. Bu tür şekerli besinleri tercih etmeniz diyet programınızı uygulamak açısından size kolaylık sağlar.

Karpuz

Enerji ve Diyet: Vücut Besini Nasıl Enerjiye Dönüştürür?

Enerjimiz yediğimiz yemek ve içtiğimiz içeceklerden gelir. Başta karbonhidrat olmak üzere  yağ ve protein vücudun temel enerji kaynaklarıdır. Protein ve yağlar, karbonhidrat tüketildiğinde enerji elde etmekte kullanılır.

Yediğimiz besinler önce küçük parçalara parçalanıp daha sonra emilerek vücudumuza enerji sağlarlar. Bu süreç metabolizma olarak bilinir.

Karbonhidratlar temel olarak basit ve kompleks karbonhidratlar olmak üzere 2 çeşittir. Her iki tür karbonhidratlar da vücutta glikoza dönüştürülür.

Bronx, New York’taki Montefiore Sağlık Merkezi’nde diyetisyen olan Melissa Rifkin: “Vücut kandaki şekeri yıkım işlemine uğratarak glikoza dönüştürür ve hücreler de bu glikozu enerji sağlamak için kullanırlar.” diyor.

Kandaki şeker miktarını artırmak için gereğinden fazla alınan şeker daha sonra size kilo olarak dönebileceği gibi sağlıklı diyetinizi bozabilir.

Doğru diyet listesi hazırlamak, şekeri diyet listesinden tamamen atmak olmadığı gibi hastaya gereğinden fazla şeker yüklemesi yapmak da değildir. Lütfen bu konuda diyetisyen tavsiyesi alınız.