Düzenli Egzersiz Yapmanın Önemi

Bu yazı 08 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Egzersiz her yaş grubunun yaşam kalitelerini maksimum düzeyde tutabilmeleri için son derece önemlidir. Özellikle dolaşım rahatsızlıklarının önlenmesi ve giderilmesi için önemli olan egzersiz, uygulanan hareketler dolayısıyla vücudumuzun birçok organının son derece iyi çalışmasına neden olmaktadır.

Tıp dünyasının bolca üzerinde durduğu bu konu birçok hastalığın önlenmesi ve giderilmesinde son derece etkilidir.

Yapılan her egzersiz metabolizmanın doğru şekilde çalışmasına katkıda bulunur. Doğru şekilde çalışan organlar, egzersiz yapmayan bireylerin organlarına göre çok daha uzun ve sağlıklı bir şekilde vazifelerini sürdürebilmektedir.

Egzersiz günlük yaşamımızda her alanda kolayca icra edebileceğimiz basit ama kıymetli hareketlerden ibarettir. Eğzersiz yapmaya yürümekten başlamak en doğru karar olacaktır. Yürümek her ne kadar bir yerden bir yere ulaşmak için yaptığımız bir hareket gibi görünse de, sağlığımız için oldukça önemlidir.

Egzersiz yapan bireylerin günlük yaşamlarında gösterdikleri performans, diğer bireylere göre daha fazladır. Bunun nedeni ise egzersizlerin insan vücuduna yaptığı olumlu etkilerdir.

Egzersiz yapan kişilerdeki kolesterol düzeyi, diğer bireylere göre çok daha yüksektir. Bunun yanı sıra şeker vb. hastalıkların giderilmesinde de yapılan egzersizlerin büyük etkisi olmaktadır.

Zayıflamak isteyen her bireyin, yapması gereken ilk işin egzersiz olduğu birçok uzman tarafından defalarca yazılı ve görsel yayın organları tarafından dile getirilmektedir. Egzersizler metabolizmayı hızlandırdığı için vücut üzerinde bulunan yağların kolayca erimesini ve yok olmasını sağlamaktadır.

Ülkemizde özellikle kırsal bölgelerdeki insanların çok daha uzun süreler yaşadıkları görülmektedir. Bu onların yaşam koşullarının bir getirdiği gerekliliklerden ötürü düzenli hareket ve zorunlu egzersiz yapmalarından meydana gelmektedir. Kırsal bölgelerdeki birçok insan hayatlarının süresinin artışını sürekli ve düzenli hareket etmelerine diğer bir deyişle egzersiz yapmalarına borçludurlar.