Egzersiz ve Beslenme İlişkisi

Bu yazı 25 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Egzersiz, beslenme düzenli olmadıkça çok da ehemmiyet taşımaz. Yani canınızın çektiği her yiyeceği tüketip sonrasında da egzersiz yapmanız, forma sokmaz sizi. Yalnızca her yediğiniz besin sonucu alacağınızı aşırı kiloların bir nebze olsun önüne geçer fakat tükettiğiniz zararlı besinlerin etkilerinden sizi korumaz.

Egzersiz Mi, Beslenme Mi?

Bu yüzden egzersiz yaparken beslenmeye de dikkat edilmelidir. Düzenli ve sağlıklı beslenme sağlanmadıkça, yapılan egzersizlerin etkisi çok düşük seviyede seyredecektir.

Peki düzenli beslenme sorunu yaşamayanlar, egzersiz için ne tür bir beslenme programı izlemelidir? Öncelikle şu unutulmamalıdır ki; egzersizin etkisinin tam anlamıyla yaşanması için beslenme çok büyük öneme sahiptir. Egzersiz öncesi ve sonrası beslenmenin etkileri, egzersizden alınan verimi de artıracaktır.

Vücudun glikojen ihtiyacını şekerden değil de karbonhidratlardan karşılamaya çalışın. Spor yaparken, vücudunuzdaki gilkojenler kullanılır. Bu yüzden glikojen eksikliği yaşamamalısınız ve bu eksikliği de şekerle gidermeye çalışmak, yanlış bir tercih olacaktır.

Ne Zaman Yemeli?

Egzersiz yapmaya başlamadan bir saat önce karbonhidrat içeren birşeyler atıştırmak, egzersizden alacağınız verimi artıracaktır. Yemekten hemen sonra egzersiz ise zararlı olacaktır. O yüzden yemek sonrası 2-3 saat ara verdikten sonra egzersiz yapmak gerekiyor.

Egzersizden 1 saat önce yiyeceğiniz şeyler için bir örnek vermek gerekirse; taze meyve suyu, birkaç dilim ekmek, bir kase az yağlı yoğurt güzel bir tercih olacaktır.

Egzersiz Öncesi Suyun Önemi

Egzersiz öncesi vücudunuzda yeterli miktarda su bulunması da çok önemlidir. Su kaybı yaşayacağınızdan ötürü, egzersiz öncesi bu konuda eksiklik yaşamamlısınız.

Kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanmak için de biraz proteinin yanı sıra, bu miktarın üç katı kadar da karbonhidrat almak işe yarar bir tercih olacaktır.