Egzersizleri Nasıl Yapmalı?

Bu yazı 27 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Açık havada yapılan egzersizler insan sağlığı için çok yararlıdır. Açık havada egzersiz yaparken aşağıda sayacağımız olaylara dikkat ediniz.

Hergün yapılan egzersizler sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Amerika Spor Tıbbı Koleji Merkezleri, hastalık önleme kontrolü, Fiziksel Aktivite ve Sağlık Raporu Genel cerrahları günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmak zorunda olduğumuzu söylüyorlar. Bu egzersizler için bir spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz.

Açık havada yapılan egzersiz, doğa ile iç içe olduğu için bulunduğunuz  yerin doğal yararlarından pay alır. Örneğin açık havada yan yatmak bir fiziksel eylem olup, doğalsal olaylardan yararlanarak size daha çok katkıda bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 130 kilo ağırlığında ve ya bu civarlarda bir kiloya sahipseniz günde 1 saat yan yatmanız size yaklaşık olarak 250 kalori yaktıracaktır.

Açık havada yapılan egzersizlerin sayısız yararı bulunmaktadır. Bunları bazıları ;

  • Dışarısı hepimize aittir. Açık havada yapılan egzersizlerinize kimse müdahele etme yetkisine sahip değildir. İstediğiniz kadar bu aktiviteyi dış ortamda gerçekleştirebilirsiniz.
  • Hava sizi temizler. Açık havada yapılan egzersizler vücudunuza oksijen girmesine neden olacak ve kanınız tekrar pompalanarak temizlenecektir.
  • Bilim adamları, güneşli bir havaada yürüyüş yapmamızı önermektedir. Güneş sayesinde vücudumuz D vitamini ihtiyacını karşılayacaktır. Eğer kilonuz varsa bunu yapmanız çok önemlidir. Çünkü kilolu insanlar D vitaminine 2 kat daha fazla ihtiyaç duymaktadır.
  • Zihin egzersizi yapın. Dış ortamda egzersiz yaparken zihninizde egzersiz yapmış olur.

Egzersize Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer bir sağlık sorununuz varsa egzersiz programınıza başlamadan önce doktorunuz ile görüşmeniz büyük önem taşımaktadır. Egzersize başlarken en düşük seviyeden başlayın ve bunu lineer bir şekilde arttırın. Vindum şunu söylemektedir ; “Açık havada yapılan egzersiz seviyenizi dış ortama adepte eder ve geliştirir.”

Bu özelliklere paralel olarak egzersizin kuralları şunlardır ;

  • Egzersize erken başlayın. Sabah enerjinizin yüksek, hava sıcaklığının düşük ve genellikle havanın temiz olduğunu unutmayın. Sabahın erken saatlerinde egzersize başlayın.
  • Sıcaktan kaçın. Sıcak havada egzersiz yararlı olmayacatır. Egzersiz yaparken hava sıcaklığını kontrol ediniz.
  • Yanmayın. Güneş ışınlarından kaçın.
  • Bol bol su için. Egzersizlerinizde 10 dakika ile 30 dakika arasında su içmeniz önerilir. Egzersiz yaparken terleyeceksiniz ve vücudunuz su isteyecektir.
  • Hava geçiren elbiseler, alt tabanı sağlam ayakkabılar alınız.
  • Egzersizi bir yaşam tarzı haline getirin. Yaptığınız egzersizleri aileniz ile birlikte yapın.

Vindum’un bir diğer sözü şöyle ;

Bu egzersizler hayatınızı değiştiren bir deneyim olabilir.