En İyi Kalori Yakma Aletleri

Bu yazı 22 Aralık 2010 tarihinde Onur Bacanlı tarafından yazılmıştır.

Eğer yağ ve kalori yakmak istiyorsanız kardiyovasküler egzersiz aletleri sizin için doğru aletler olabilir. Kardiyovasküler çalışma sırasında sarferttiğiniz efor kalbinizin atış hızını arttırarak kalori yakılmasını sağlar. Ayrıca kardiyo seanları sayesinde kalbiniz güçlenir ve kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı, felç ve diyabet gibi hastalıkları geçirme ihtimaliniz azalır.

Egzersiz aletleri size çalışmanızı çeşitlendirme imkanı sunar. Bunun dışında, kalori yıkımınızı maksimum düzeye çeker ve çalışırken sıkılmanızı engeller.

Fitness Magazine” dergisine göre koşu bandında satte 9,6 kilometre hızla sadece 30 dakika koşunca 400 kalori yakarsınız. Neredeyse herkes koşabilir ve hangi hızda olduğu ve ne kadar yeteneği olduğu farketmeksizin bu eforun meyvelerini toplayabilir.

Koşu, genelde vücudun alt kısmını çalıştırır gibi bir anlayış vardır ancak koşarken karın, sırt, kol ve omuz bölgesi de güçlenip şekillenir.

Koşarken verilebilecek ufak bir eğim, kalori yakma işlemini hızlandıracağı gibi, bacaklarınızın da güçlenmesini sağlar.

Spor salonunda da evde de kullanılsa, koşu bantları hava durumundan etkilenmez ve ve hızlı koşu, yürüme ve eğimi ayarlamanıza imkan vererek çalışmanızı çeşitlendirir.

Kalori harcamak ve yağ yakmak için en faydalı spor aletlerininden Elliptical Trainer ve Stair Sepper hakkında aşağıda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Elliptical Trainer

Elliptical Trainer

Elliptical Trainer’lar hem ev hem de spor salonu için çok kullanışlıdır ve 1990′ların ortalarında icat edildiğinden beri oldukça yaygındır. Bu aletler sayesinde hiçbir olumsuz etki olmadan etkili kardiyo egzersizleri yapılabilmektedir.

“Fitness Magazine” dergisine göre 30 dakikalık bir çalışmayla 300 kalori yakılabilir. Aynı zamanda karın kısmını, kalça kaslarını ve arka bacak kaslarını güçlendirir. Bu alette çalışırken stres kırığı ve kaval kemiği incinmeleri gibi sakatlıkları geçirme riski olmadan direnç kazanmanıza yardım eder.

Bazı Elliptical Trainer’ların hareket eden kolları vardır. Bunlar da üst gövdeyi etkili biçimde çalıştırır. Ayrıca dayanıklılık derecesini ayarlamanız, öne veya arkaya doğru hareket etmenizi sağlayarak çalışmalarınızı çeşitlendirir.

Elliptical Trainer Nasıl Kullanılır?

Stair Stepper

Stair Stepper

Stair Stepper 1980′lerde ilk kez sahneye çıktığında koşu bandı ve bisiklet aletine bir alternatif oluşturarak hemen başarılı oldu. Koşmak veya merdiven çıkmak etkili bir kalori yakma ve bacak güçlendirme yoludur.

Stair sepper, hem evde hem de spor salonunda kullanılabilir. Bu hareketi yapmak için harcadığınız efor çok hızlı kalori yakmanıza neden olur. Harvard Üniversitesi’nin raporuna göre 56 kilo olan biri 30 dakikada bu aletle 350 kalori yakarken, 83 kilo olan biri aynı sürede 500 kalori yakabilir.

Çalışmanıza çeşitlilik sağlamasa da zayıflamanız için faydalıdır. Kalça, arka bacak ve karın kaslarınızın kütlesini arttırır.

Stair Sepper Nasıl Kullanılır?