Kardiyo Egzersizleri Listesi

Bu yazı 05 Ocak 2011 tarihinde Onur Bacanlı tarafından yazılmıştır.

Kardiyo (kardiyovaskülerin kısaltması) egzersizleri kalp atış hızını arttıran her türlü egzersizin genel adıdır. Yaygın aktivitelerden olan koşma, yüzme, kürek çekme, tırmanış, tenis, kayak yapma ve dans gibi sporlar da kardiyovasküler çalışma olarak işlev görebilir.

Yoğunluk seviyesi yüksek olan hızlı koşma ve ip atlama gibi çalışmalar çok kalori yakmayı ve metabolizma hızını yükseltmeyi sağlayan egzersizlerdir.

Yoğunluk seviyesi düşük olan 45-60 dakika yürümek de yağ yakımına yardımcı olur. Aynı zamanda fazla gayret gerektiren hareketlere göre uygulaması daha kolaydır.

Koşmak

Koşmak

Koşu, en popüler egzersizlerden biridir ve iyi bir çift koşu ayakkabısından başka pek bir malzeme gerektirmez.

Hava kötü olduğunda koşu egzersizinizi bir koşu bandında kolayca sürdürebilirsiniz. Tepelerin de bulunduğu jog egzersizinde veya hızlı yürümede aynı zamanda güzel bir aerobik çalışma imkanı verir.

9,6 km/saat hızla yarım saat koşmak 365 kalori yakmanızı sağlar.

Bisiklet

Bisiklet

Bisiklete binmek sizin denge ve dayanıklılığınızı arttırır. Evin içindeyken dayanıklılığınızı arttıracak ve kalp hızınızı arttıracak bir bisiklet egzersizi programı yapabilirsiniz.

Aynı zamanda bir egzersiz grubuna katılmayı veya başınızda bir kondisyonerle sık hız ve yoğunlu değişimi olan çalışmaları sevebilirsiniz.

24 km/saat hızla yarım saat bisiklet sürmek 354 kalori yakmanızı sağlar.

Elliptical Trainer

Elliptical Trainer

Bu aletle spor yapmak oldukça popüler bir egzersiz haline geldi. Sadece kolay bir egzersiz imkanı verdiği için değil aynı zamanda kullanan kişiler üzerinde az stres yaparken iyi bir çalışma imkanı sunar.

Ellerinizi de kullanarak alt vücudunuzun yanı sıra üst vücudu da çalıştırmanıza yardımcı olur.

65 kilo olan biri bu alet sayesinde 30 dakikada 300 kalori yakabilir.

Kayak Yapmak

Kayak Yapmak

Kayak yapmak hem at hem de üst vücudu çalıştırmanızı sağlar. Tepelerden aşağı doğru kaymanın tersine düz bir arazide kaymak, eklemleriniz için kolay olan pürüzsüz ve süzülerek kayak yapmanıza yardımcı olur.

Düz bir arazide 30 dakika boyunca kayarak yaklaşık 291 kalori harcayabilirsiniz.

Yüzmek

Yüzmek

Yüzmek, size vücudunuzun her yerini çalıştırmayı teklif eden bir başka spordur. Aynı zamanda eklemlerle ilgili sorunlarda tedavi edici özelliğe sahiptir.

30 dakika boyunca kurbağalama yüzerek 400 kalori verebilirsiniz.

Aerobik

Aerobik

Bir aerobik sınıfına gitmek kardiyovasküler egzersiz yapmanın başka bir yoludur. Bu egzersiz, grupla beraber rutin bir koreografi uygulamak insanlar için idealdir.

Özellikle step aerobik sınıfları; bacaklarınızı ve kalçanızı etkili bir şekilde çalıştırırken aynı zamanda kalp atış hızını da arttırır.

30 dakika boyunca aerobik yaparak 342 kalori harcayabilirsiniz.