Maraton Koşusuna Nasıl Hazırlanmalı?

Bu yazı 26 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Bir maraton koşusuna katılmak istiyorsanız aşağıda belirtmiş olduğumuz adımları harfiyen uygulamalısınız.

Maraton koşusu, diğer koşulardan farklı olarak eğitim ve devamlılık isteyen bir yarışmadır. Maraton koşusu için fitness’a gitmeniz sizin için büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında iyi bir antrenman programına ihtiyacınız var. Bu programı aksattığınız taktirde vücut direnciniz gerileyecektir.

Maraton Eğitiminiz Nasıl Olmalı?

Sağlığınıza zarar vermeyecek kadar uzun koşular yapmalısınız. Bu eğitime başlamadan önce doktorunuzdan onay almanız zorunludur! Eğer kalp hastalığı ve ya yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarınız var ise bu eğitimi uygulamayınız.

Bir eğitim programı fitness eğitim programı düzeyinde olmalıdır. Eğitim adımları ;

  • Düzenli bir program oluşturun. Programınızı düzenli olarak arttırın. İlk gün 1 kilometre koşuyorsanız ikinci gün 2 kilometre koşun.
  • Kendinize 1 gün dinlenme arası verin. Hergün yapılan koşular vücut direncini zayıflatır. Bunun için 7 gün içerisinde 1 gün koşu yapmayın. Koşu programı yapmadan önce bu günü belirleyin ve o gün kendinizi yormayın.
  • Esnek olun. Sağlık sorunu yaşadığınız günlerde koşu yapmayın. Bu sağlığınızı daha çok bozacaktır. Rahatsız olduğunuz günlerdeki koşuları bir sonraki güne taşımayın. O gün geçmiştir ve geride kalmıştır. Kendinizi iyi hissettiğiniz zaman tekrar koşulara başlayın.
  • Maraton hızınızı kendiniz ayarlayın. Maraton hızınızı ölçmek için her 10 saniyede koştuğunuz metre sayısını kontrol edin. Hergün bu metrenin küçük miktarda olsada arttığını göreceksiniz. Bir süre sonra maraton hızınız kendi kafanızda oluşacaktır.
  • Dayanıklı olun. Maraton programının sonlarına doğru koşu mesafenizi arttırın. Hergün bir miktar daha uzun çalışın ve en son güne yaklaştığınız zaman bu mesafeyi 18 mil üzerinde tutun.

Maraton Eğitiminin İp Uçları

  • Ayakkabınızı seçerken dikkat edin. 500 mil civarında bir koşu yapacaksınız. Bunda ayakkabı çok önemlidir. Seçilen ayakkabı ter tutmamalı ve dayanıklı olmalıdır. Bundan dolayı ayakkabı alırken kaliteli olmasına özen gösterin. Koşulan uzun mesafede kalitesiz ayakkabılar ayağınızda ağrılar oluşturacaktır.
  • Koşarken yemek yeme anına dikkat! Koşarken vücudunuz proteine ihtiyaç duyacaktır. Bundan dolayı koşarken “meyve ve sebze, bol miktarda tahıl, protein, omega-3 yağları” yemelisiniz. Ayrıca koşuya başlamadan önce yeteri kadar kalori aldığınıza emin olun. Bol miktarda su için.
  • Koşudan önce ısının. Bir yere uzanın, kaslarınızı yumuşatın. Isınma hareketleri uygulayın.
  • Sadece yarışmaya motive olun. Sizi geçenler ve ya sizin geçtikleriniz aklınıza takılmasın. Bu yarışma çok uzun menzilli bir yarışma. Belkide sizi geçenler ileride pes edecektir?

Verilerin Kayıt Edilmesi

Maratona başvuru sayısı çok ise önceden yaptığınız koşu sürelerini kayıt altına alın. Başvuruların çok olması durumunda bu kayıtlar sizden istenir. Kayıtlarınızın olmaması halinde diskalifiye edilirsiniz. Koşuda sabırlı olun. Koşu dışında hiç birşey düşünmeyin. Bitiş çizgisine ilk olarak siz varırsanız bu sizin için büyük bir başarı olacak ve bu çalışmalarınıza teşekkür edeceksiniz.