Ne Kadar Egzersiz Yapmalıyım?

Bu yazı 26 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Sağlığınız açısından egzersiz yapmanız çok önemlidir. Bu egzersizleri yaparken belirli bir tempoya, hedeflere, kurallara uymak zorundasınız. Aksi taktirde egzersizden istediğiniz verimi elde edemezsiniz.

Daha önceden egzersiz yapmışsanız bu sizin için bir referans olabilir. Egzersizinizi planlamak için “stresiniz var mı yok mu? kilolu musunuz? fiziğiniz spora uygun mu?” sorularını bilmemiz gerekmektedir.

Egzersize Ne Kadar İhtiyacım Var?

Tennessee Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar gösteriyor ki; Egzersiz olarak 1 günde yapmış olduğunuz yürüyüş aslında yeterlidir fakat bu yürüyüş bazı zamanlarda kısa süreli olduğu için egzersize ihtiyaç duyabilirsiniz. Cleveland Kadın Spor Sağlığı Programı bu konu üzerine kurulmuştur.

Kardiyovasküler tansiyon seviyeniz ile bağıntılıdır. Bunun uygun düzeyde tutulabilmesi için fitness öneriyoruz. Fitness’a gittiğiniz taktirde yeteri düzeyde egzersiz yapmış olacak ve fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız. Böylece zinde kalmayı başaracaksınız. Yapılan egzersiz ne kadar çok ise sizin için o kadar iyidir. Çünkü egzersizin bir sınırı yoktur. Yapabildiğiniz kadar yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

Bu konuda araştırma yapan Amerikalılar şöyle bir sonuç elde etmişlerdir ; “Bir fiziksel aktivite en az 2 haftada bir yapılmalıdır. Aerobik egzersizler kan dolaşımınızı hızlandırır ve solunum yolunuzdaki tıkanıklıkların temizlenmesine yardımcı olur. Aerobik egzersizler ise şunlardır; Bisiklet sürmek, yüzmek, koşu, tempolu yürüyüş, fitness aktiviteleri”

Arka bacaklar, kalça, karın, göğüs, omuz ve kol çalıştığı taktirde kas sisteminizde harekete geçecektir. Ağırlık kaldırma, ağırlık itme gibi egzersizlerde aerobik egzersizler grubuna girmektedir. Yetişkin kişilerde egzersiz haftada 150 dakika civarında olmalıdır. Yapılan egzersizler güçlü ise bu zaman haftalık 75 dakikaya indirilebilir. Bu süre optimum düzeyde olup sağlığınız için daha fazlasını yapmanız yararlı olacaktır. Orta düzeyde bir aerobik egzersiz haftada 300 dakika olabilir. Bu egzersizin en iyi şekilde sonuç verebilmesi için lineer olarak dağıtılması gerekmektedir. 1 hafta 7 gündür ve her gün 300/7 (yaklaşık 45 dakika) egzersiz yapmalısınız. En önemli noktsa ise egzersizin en az 10 dakika sürmesi gerektiğidir. Yapılan bir aerobik hareket en az 10 dakika civarında olmazsa yeteri düzeyde verim alamazsınız.

Egzersiz Ve Diyet Bağlantısı

Diyet bir egzersiz değildir! Diyet bu konuda, size sadece kilo verilmesinde kolaylık sağlar. Hem diyet hemde egzersiz yaptığınızda kilonuz daha hızlı bir şekilde azalır. Eğer kilo kaybı veya kilo kontrolü için gerekli egzersiz miktarlarını seçmek isterseniz bünyenize zarar vermeyecek derecede seçmeniz önemlidir. Bunun için fitness’a gidebilir ve ya fitness görevlilerinden bir çalışma planı talep edebilirsiniz.