Sağlıklı Bir Kalp İçin Olmazsa Olmaz Egzersizler

Bu yazı 14 Mart 2011 tarihinde Serşah Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Ne zaman kollarınızı, bacaklarınızı, karın kaslarınızı geliştirmek için egzersiz yaptığınızda aynı zamanda kalp kaslarınızı da geliştirmiş olursunuz. Fakat kas çalışmak kalbinizi çalıştırmak için tek yol değil…

Yüzmek, koşmak yada ağırlık kaldırmak için spor salonuna gittiğinizde yaptığınız egzersizlerin vücudunuz üzerindeki etkisini farkedersiniz. Bacaklarınız yorulabilir, kollarınız yorulabilir ama aynı zamanda farketmeden başka kaslarınızıda çalıştırırsınız. Kalbiniz gibi kasları…

Ne zaman fiziksel bir aktivite yapıp nabzınızı artırsanız aslında daha sağlıklı olmanıza yardımcı olmuş olursunuz.  Değişik aktiviteler kalbiniz üzerinde değişik etkiler gösterir. Aerobik egzersileri terlemenize ve nabzınızın artmasına neden olurken, ağırlık kaldırmak yada pilates yapmak sizi o kadar terletmesede kendisine göre yararları vardır.

İki tip çalışmanında kendine göre etkileri olmasına rağmen aerobik egzersizleri (koşu, yüzme, vb.) kalbinizi daha çok güçlendirirken aynı zamanda kalp hastalıkları riskini azaltır.

“Aerobik egzersizler kalp hastalıkları riskini düşürdüğü gibi yararları üzerinde çok geniş araştırmalar yapılmıştır.” diyor Temple Üniversitesi’nden Dr.Alfred Bove.

Aerobik Egzerzersilerinin Ötesi

Peki aerobik egzersileri ve yüksek bir nabız kalp sağlığını korumak için tek yol mu? Tabiki değil. Kalbinizin sağlığını tam anlamıyla korumak için çalışma rutinlerinize güç egzersizleride eklemelisiniz.

Güç egzersizleri sadece kalbinizi çalıştırmakla kalmayıp genel vücud sağlığınızı korumada da önemli bir rol oynar. Dr.Bove’a göre “Güç egzersileri daha güçlü kemikler, daha iyi bir denge ve aerobik kapasiteniz için gereklidir.”.

Bir daha düşünüldüğünde güç egzersilerinin daha fazla yararları olabilir. Son zamanda yapılan araştırmalara göre güç egzersileri direk olarak kardiovasküler sağlığınıza iyi yönde etki edebilir. Batı Virginia Üniversitesin’de yapılan küçük bir araştırma ağırlık kaldırmanın LDL (kötü kolestrol) seviyelerinin düşmesinde %5 civarında bir etkisi olduğunu gösteriyor. Amerikan kalp derneği artık ağırlık kaldırmayı, kalp hastalıklarını engelleyici ve kalp krizi geçiren hastaların rehabilitasyonu için  iyi bir egzersiz olarak kabul ediyor.

Sağlıklı Kalp Egzersizleri: Ne zaman ve Nasıl Çalışılır

Sağlıklı bir kalp için normal tempoda haftada 2,5 saat çalışmak şart. Ya da ben çok sportifim diyenler için haftada 75 dakika çok güçlü bir tempoda çalışmak da yeterli.

Kalp sağlığınızı artırmak için inanılmaz derecede terlemeniz veya hava için yalvarmanız gerekmediğini unutmayın. Dr.Bove’a göre, yüksek tempoda çalışmak kalp hastalıkları riskini düşürmek için gerekli değil. Yüksek tempolu çalışmalar kalp hastalıkları riskinizi düşürüp genel kondisyonunuzu geliştirsede normal tempodaki çalışmalar yeterlidir.

Sıkı programınızda kalbim için 1 saat nasıl ayıracağım diye düşünüyorsanız buna gerek yok çalışmalarınızı 15 dakika gibi kısa sürelere bölebilirsiniz.

Egzersiz olayına yeni iseniz yavaş tempolarda başlayın.

Unutmayın kalbiniz sizsiniz…