Spinning’in Yararları

Bu yazı 03 Mart 2011 tarihinde Serşah Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Spinning bir mucizedir! Herkesin yaza girmeden önce hergün yapmaya başladığı bir mucizedir hatta. Genelde müzik eşliğinde ve kapalı alanda, grupla yapılan bir egzersizdir. Bir fitness eğitmeni dışarıda sürülen bisiklet etkisi yaratmak için sürekli değişik hareketler yaptırır ve genelde müziğe uygundur. 40 ila 50 dakikalık seanslara bölünerek yapılan spining aynı zamanda eğlenilerek yapılan kendinizi dans eder gibi hissettiğiniz mükemmel bir  egzersizdir hemde.

Yararları

Saymakla bitiremeyeceğimiz yararları olmakla beraber şimdilik bunlara söylemekle yetineceğiz.

  • Güç

Spining bacak kaslarınızı ciddi bir şekilde güçlendirerek sütun gibi bacaklarınız olmasını sağlar. Özelliklede en sevdiğiniz eğitmeniniz sürekli vitesi değiştermenizi söylerse. Bunun nedeni kapalı alanda yapılan bisikler sürmenin dışarıdaki ile çok farkı olmasıdır. Dışarıdaki yokuşları ve inişleri simüle edebilmek için sürekli vites değiştirmelidir. Doğru yapılan bir spining seansında bacaklarımızın çoğunu oluşturan kalf, quadriceps ve hamstring kaslarımız düzenli bir şekilde gelişerek güçlenir.

  • Kilo Kontrolü

Yapınız ve yaptığınız egzersizin sıkılığına da bağlı olarak spining 45 dakikalık bir seansta yaklaşık 530 kalori yakarsınız. Bu rakam neredeyse günlük almanız gereken kalorinin çeyreğine eşittir! Şöyle düşünün spining yaptığınızda fazladan büyük bir dilim pasta yiyebilir ve hala normal kilonuzu koruyabilirsiniz.

  • Motivasyon

Spining sadece fiziksel bir aktivite değildir. Eğitmenler genelde grubu ayakta tutacak ve grubun dikkatini toplanmasına yardımcı olacak direktifler verir. Aynı zamanda gruba gereken gazı vermek için sürekli dikkatinizi toplayıp spor yapmaya odaklanacığınız müzikler çalar. Bir yokuşu çıkarken gözünü kapatıp bisikletine kapanan katılımcılar genelde çok görünür.

  • İlham

Spinning “ilham perisi” denilmeyi hakeden bir egzersizdir. Daha önce düzenli spor yapmayan insanların sadece bir seans spining dersine girdikten sonra düzenli spor yapmaya başladığı sık görülür.

Az ve öz olmak gerekirse, spinning gerçekten çok yararlı olmakla beraber eğlencelidir de umarım deneme fırsatınız olur.