Spor Yapmak Neler Kazandırıyor?

Bu yazı 12 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Spor yapma ülkemizde birçok kişinin çok fazla eğilim göstermediği alanlar arasındadır. Kültürümüzde spor yapmaktansa, sporu izleme daha fazla ilgi görmektedir.
Gelişen teknoloji ile birlikte hemen her bireyin evlerinde adeta bir spor merkezinde spor yaparcasına bu işi icra etmeleri mümkün olabilmekte olmasına rağmen, spor yapmaya bu kadar isteksiz olması birçok hastalığında beraberinde gelmesine davetiye çıkarır bir nitelik kazanmıştır.

Avrupa’da Spor

Avrupa ülkelerine bakıldığında başta devletin insanlara spor yapmaları yönünde açıklama ve zorlayıcı taleplerde bulunduğu görülmektedir. Spor yapan bir halk kolay hastalanmayacak ve ülkesine ve kendisine daha yararlı olacaktır. Dünya’ya bakıldığında ekonomik gücünün varlığını ispatlamış olan ülkelerde insanların düzenli spor yaptıkları izlenmektedir.
Spor yapmanın hem ülke hem aile ekonomisine getirdiği katkıların dışında, vücudumuzun düzenli ve sorunsuz bir şekilde görevini yapmasında da oldukça olumlu etkisi bulunmaktadır.

Sporun Önemi

Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK dahi sporun gelişmesi amacıyla büyük adımlar atmış, sporu ve sporcuyu desteklemiştir. 19 Mayıs 1919’a Gençlik ve spor bayramı adının verilmesi, ülkemizin önderinin spora düşkünlüğünü kanıtlar niteliktedir.
Sporcu insanların vücutları son derece esnektir; esnek bir vücutta her insanın hayalleri arasındadır. Hayallerimizi gerçekleştirmek için çok büyük bir iş zaman harcamamıza gerek olmazken neden spor yaparak sağlıklı bir insan olmayalım ki?
Sporun insana kazandırdıklarını saymak her ne kadar mümkün kelimelere sığdıramayacak kadar bol olsa da sağlık uzmanlarının da ısrarla üzerinde durduğu bu konuyu asla ve asla es geçmemek gerekmekte olup, uzun ve sağlıklı bir yaşam için mutlaka spor yapmalıyız.