Yoga Selüliti Azaltır Mı?

Bu yazı 17 Aralık 2010 tarihinde Onur Bacanlı tarafından yazılmıştır.

Vücuttaki yağlardan kaynaklanıp çirkin görünüşe neden olan selüliti yok etmek sonu gelmeyen çalışmaların en büyük hedeflerinden biri. Selülit, hangi kiloda olursa olsun tipik olarak kadınların bacaklarının diz üstündeki kısımda ve kalça bölgesinde oluşur. Bazı zayıflama hapları, zayıflama ilaçları ve tedaviler selüliti yok edeceklerine söz veriyorlar. Bilimsel kanıtlar olmadan bu bu ürünleri almak, selülitler yerine para kaybetmenize neden olabilir. Düzenli bir diyet ve yoga gibi bir egzersizle selüliti azaltabileceğinizi biliyor muydunuz?

Selülit Nedir?

Vücudunuz organları korumak ve vücut sıcaklığını ayarlamak için yağı deriyle kas arasında depo eder. Kilo alınmasıyla fazla birikmiş yağ bağ doku liflerine doğru itilir. İtilen bu yağ derinizin yüzeyinde dengesiz bir şekilde dağılıp pürüzlü bir görüntüye neden olurlar. Bu engebeli görünüş selülit olarak bilinir.

Önemli Faktörler

Selülit için en önemli faktörler yaş, cinsiyet, hormonlar, genler, hareketsizlik ve strestir. Kadınlar, hormonlardan ve kalça ve but bölgesinde yağ birikme eğiliminden dolayı selülite daha yatkınlardır. Selülit, sadece kilolu veya obez kadınlarda değil her boy ve kilodaki kadında meydana gelebilir. Sağlıksız diyet ve yetersiz spor yapmanın sonuçları olan dolaşımda, dehidrasyonda ve metabolizmada meydana gelen yavaşlamalar selüliti arttırıcı faktörlerdir.

Selülitin Önlenmesi ve Yok Edilmesi

Krem, masaj ve lazer tedavisinin selüliti azalttığı iddia ediliyor. Bu iddiaları destekleyecek hiç bir bilimsel kanıt yoktur. Vücuttaki yağın azalmasının selüliti de azalttığı görülmüştür. Kardiyo egzersizleri metabolizma hızını arttırarak vücuttaki kalori yakımını hızlandırır. Düzenli bir diyetle beraber uygulandığında, enerji için gereken ekstra kalori vücutta daha önce depo edilmiş yağlarda elde edilir. Bir dirence karşı yapılan egzersizler kas tonusunu artırarak vücuttaki yağı azaltır.

Yoga

Direnç gerektiren bir egzersiz olan yoga vücuttaki kas kütlesini ve tonusunu arttırır. Bu egzersizler,  vücut ağırlığına veya yer çekimine karşı direnç gösterilmesi gereken pozisyon ve oturuş şekillerinden oluşur. Ayakta olduğunuz pozisyonlar but ve kalça bölgenizi güçlendirir. Vücudunuzu büktüğünüz pozisyonlar sindirim ve  boşaltım sisteminizi hızlandıracak iç organları uyarır. Bir yerinizi tersine çevirdiğiniz pozisyonlar dolaşımı hızlandırır. Artmış nefes hızı, oksijenin vücutta dolanımını geliştirir ve vücudu iyi besler.

Sonuçları

Yoga fiziksel sağlığınızı geliştirebilir. Artmış kas tonusu ve azaltılmış yağ oranı, düzenli bir diyet ve kardiyo egzersiziyle beraber selülitleri azaltmaya katkı yapabilir. Yoga bir egzersiz türü olarak özellikle hareketsiz insanlar için tavsiye edilir. Ancak ilk kez yapacak olanlar egzersize başlamadan önce bir doktora danışmalıdır. Aynı şekilde günümüzde “Zayıflama İlacı” veya “Zayıflama Hapı” diye adlandırılan ürünlerin de doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir.