Yürümenin Faydaları Nelerdir?

Bu yazı 09 Ocak 2011 tarihinde Onur Bacanlı tarafından yazılmıştır.

Tempolu yürüme, yüksek miktarda kalori ve yağ yakmanıza imkan sunar. Vermek istediğiniz her kilo için aldığınızdan yaklaşık 7000 kalori daha fazla yakmak zorundasınız.

Haftada 450 gram vermek istiyorsanız günde aldığınızdan yaklaşık 500 kalori daha az tüketmelisiniz. Yürüme, daha sağlıklı olmanıza yardımcı olurken aynı zamanda daha çok kalori yakmanızı da sağlar.

Sağlıklı Yaşam

Düzenli yürüyüş size sağlıklı bir kilo ve yağ oranını devam ettirmenizde yardımcı olabilir. Aynı zamanda kalp krizi, diyabet gibi obeziteyle alakalı hastalıkların riskini azaltır. Düzenli yürüme egzersizleri iyi kolesterolü yükseltip kötü kolesterolü düşürürken kan basıncını da düşürür. Bu egzersizlerin meyvelerini almak için, orta yoğunlukta haftada en az 150 dakika bu egzersizleri devam ettirmelisiniz.

Kanser

Tempolu yürümek gibi düzenli aerobik egzersizleri bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaya yardım edebilir. Araştırmalar göre hareketli yetişkinler hareketsiz yetişkinlere kıyasla kolon kanserine yakalanma riskini daha az taşıyor ve daha kolay üstesinden gelebiliyor.

Düzenli fiziksel aktivite aynı zamanda endometriyal ve akciğer kanseri riskini de azaltabilir.

Kemikler

Yapılan araştırmalara göre, ağırlık taşıma egzersizlerinde kemiklerinize uyguladığınız kuvvetle başa çıkmaya çalışmak kemik yoğunluğunu devam ettirir ve kemik erimesini yavaşlatır. Yürüme gibi düşük etkili ağırlık taşıma çalışmaları, osteoporoz veya diğer fiziksel aktiviteyi sınırlandıran etkenler için daha güvenli olabilir.

Akıl ve Ruh Sağlığı

Düzenli yürüyüşler, yaşlanmaya rağmen zihninizi açık tutmanızı sağlar. Aerobik egzersizleri sırasında, ruh halini değiştirebilen bir tür nörotransmiter olan endorfin serbest bırakılır. Böylece düzenli fiziksel aktiviteler yapmanız depresyon riskini azaltır ve daha uzun ve sağlıklı bir uyku çekmenize yardımcı olur.