Avrupa’da Çocuklarda Obezite Artıyor!

Bu yazı 20 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Evrensel bir araştırma şirketinin yapmış olduğu araştırmalar sonunda; Avrupa’da yaşayan çocukların daha fazla bütçe sahibi olmasına dayanarak daha obez ve daha şişman olduklarını tespit etmiştir.

“Yeni fırsatlar ve yaklaşımlarla çocuk beslenmesi” konusunda şöyle bir tespit yapıldı: Avrupa’da yaşayan çocuklar, diğer ülkelede yaşayan çocuklara göre daha sağlıklı besleniyorlar ve bu konuda raporlar yazılıyor.

Bu konuda yazarlar şöyle düşünüyor: “Dünya üzerindeki nüfus artışı göz önüne alınarak, çocukların daha kilolu olması tehlike oluşturmakta ve çocuklar gün geçtikce daha da çok şımarmaktadır.”

Obezite Hızla İlerliyor

Dünyada en çok obez(şişmanlık) olan ülkeler arasında Avrupa ülkeleri ve özellikle Amerika ilk sıralarda yer almaktadır, diğer yandan Orta Doğu ve Afrika ülkeleride dahil olmak üzere Dünya üzerinde büyük bir artış gözleniyor. 13 yıl boyunca bu konu üzerinde çalışma yapan ülke isimleri şöyle ; Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Rusya, İspanya, İsveç, İngiltere, ABD, Kanada, Brezilya, Avustralya, Japonya, Güney Kore, Çin, Hindistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Güney Afrika.

Yapılan araştırmalar sonucu; çocukların büyük bir oranda gazlı içecek ve hızlı yiyecek(hamburger, tost, tavukburger gibi) tükettiklerini göstermektedir. Avrupa ve orta doğuda yaşayan çocuklar fırın ürünleri ve tahıllara ilgi gösteriyor ve tüketiyor.

Artış Oranı

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, çocukların %27′si aşırı kilolu. İngiltere’de Ulusal Sağlık Servisi tarafından yapılan araştırmalar, 15 ile 17 yaş arasındaki obezite oranının %16 arttığını ve 1995 yılında kız çocukların obezite oranının %12 oranında bir artış gösterdiğini belgelemiştir. Uluslararası Obezite Çalışma Derneği (IASO) bu durumun düzeltilmesi için çözümler araştırmaktadır.