Türkiye’de Sağlık Personellerinin Olumsuz Koşulları

Bu yazı 04 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Ülkemizde hastane ve kliniklerde görev yapan sağlık personellerinin içinde bulunduğu koşullar her geçen gün daha da kötü duruma gelmektedir. Günden güne artan hastalık çeşitlerinin yaygınlaşması sonucu oldukça fazla sağlık personeli ihtiyacı olmasına rağmen, mesleğe başlayacak personeller ciddi bir endişe duymaktadırlar.

Özellikle doğu bölgelerimizde yer alan hastane ve kliniklerde sağlık personeli olarak görev yapmak halkın eğitim seviyesinin Türkiye geneline oranla çok düşük olması, orda görev yapanlara çeşitli zorluklar yaşatmaktadır. Yakın bir dönemde medya kuruluşlarının yapmış olduğu haberler bu durumu destekler nitelikteydi.

Devletimizin özellikle “ağır hasta” diye tabir edilen hastaların İstanbul ve anakent özelliği kazanmış diğer büyük şehirlerde tedavilerinin edilmesi yönünde ki gayret ve çabaları, o bölgelerde oluşan yoğunluk sebebiyle, sağlık personellerine büyük yük getirmektedir. Bununla birlikte doğan sağlık personeli eksikliği ise içinden çıkılmayan problemlerin yaşanmasına davetiye çıkartmaktadır.

Son zamanlarda hükümetin aldığı karar neticesinde yürürlüğe giren aile hekimliği uygulaması ise daha önce sözünü ettiğimiz konulardan dahi karışık problemlerin yaşanmasına sebep olmuş, birçok hekimin görevinden istifa etmesinin nedenleri arasında gösterilmeye başlanmıştır.

Aile hekimi olarak görevlendirilen doktorlara ilgilenemeyeceği sayıda insanın sağlık sorunlarını gidermesi için verilen bu ağır görev, 1 tonluk kapasitesi olan bir araca 2 tonluk bir yükün yüklenmeye çalışılmasıyla eşdeğer durumdadır. Araç örneğinde de belirtildiği gibi yükü kaldıramayan sağlık personelleri mecburen ve gönülsüzde olsa işlerinden istifa yoluna başvurmaktadırlar.

Benzer yazı bulunmamaktadır.