Aç Kalarak Zayıflamak

Bu yazı 02 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Sağlıklı kilo vermek özen ister. Rastgele bir beslenme düzeni ile sağlıklı kilo verme mümkün değildir. Düzgün bir şekilde, sağlık açısından risk içermeyen yöntemlerle zayıflamak için bir diyetisyen kontrolünde kilo vermeye çalışmak gerekmektedir. Beslenme uzmanları ise aç kalarak kilo verme girişimlerini hiçbir şekilde desteklememektedir. Aç kalmak; yani günlerce yemek yemeden kilo vermeye çalışmak, insanı zayıflatır. Fakat bir süre sonra proteinlerin sindirimi başlar ve bu da vücuttaki kasların sindirilmesi anlamına gelir. Kaslarınızın eriyip, günden güne azaldığını düşünün… Ne kadar halsiz kalacağınızı tahmin etmek çok da zor olmasa gerek…

Kas Kaybı

İşte vücudumuz, bu eksikliği ve kas kaybını karşılayamayacak hale geldiğinde birçok sağlık problemi boy göstermeye başlar. İnsan vücudu yalnızca tek bir değişkene bağlı denklem anlamına gelmiyor. Yüzlerce, binlerce değişkeni olan bir denklemden de karmaşık bir yapıya sahip vücudumuz, ihtiyaç duyduğu besin kaynaklarını almadığı taktirde zincirleme görevsizlik furyası başlar ve bu zincirin halkalarının sonuncusu da ölümdür.

Tabii ki kilo vermek için kimse bu raddeye gelmez. Öte yandan kilo verme uğruna birçok hastalığa göz yumanların varlığı da bir gerçek…

Su Kaybı Neden Tehlikeli?

Ayrıca aç kalarak kilo vermeye çalışmanın en büyük olumsuzluklarından biri de yüksek miktarda yaşanacak olan su kaybıdır. Siz yemeden içmeden kesilerek tartıdaki ağırlığınızın azaldığını görürsünü fakat kaybettiğiniz su sonucu baş dönmesi, baş ağrısı ve stres gibi birçok olumsuzlukla da karşı karşıya kalırsınız. Yani yalnızca fiziksel rahatsızlıklara değil, aynı zamanda psikolojik rahatsızlıklara da sebep olur uzun süreli açlık.

Baş ağrısı, baş dönmesi ve stres, uzun süreli açlığın yalnızca kısa vadedeki olumsuz etkileridir. Aç kalma süresi arttıkça, ortaya çıkması muhtemel tehlikeler çok daha ciddi boyuta ulaşır. Bu sebepten ötürü kilo vermeye çalışırken sınırlar zorlanmamalı, beslenme uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda kilo vermeye çalışılmalıdır.