Doğum Sonrası Zayıflama Önerileri

Bu yazı 04 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Birçok kadının en büyük problemlerinin başında doğum sonrası alınan kontrol dışı kilolar gelmektedir. Günümüzde bu konudan muzdarip olan sayısız kadın bulunmakta olup, istatistikî bilgilerin gösterdiğine göre doğum sonrası alınacak kilolardan dolayı endişelenen birçok kadın doğuma sıcak bakmıyor.

Doğum yapmak, her kadının özlem duyduğu ve kadınlık içgüdülerini daha aktif hale getirmesindeki etmenlerdendir. Doğum sonrası alınan kilolar ise her ne kadar kontrol edilemeyecek gibi görünse de son zamanlarda bunun önlenebilmesi adına birçok çalışma yapılmış ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Doğum sonrası zayıflama için altın niteliğindeki maddeler:

  • Su içmek: Su tüketimi her insanın yoğun bir şekilde uygulama alması gereken konulardan birisi olması gibi, zayıflamada da hafife alınmayacak derece de etki göstermektedir. Özellikle doğum sonrası kilo alan kadınların kilolarını doğal yöntemler ile vermeleri gerekmektedir. Doğal yöntemlerle kilo vermenin ilk maddelerinden biriside bol bol su tüketimidir.
  • Ara öğünlerin ihmal edilmesi gerekmektedir. Ara öğünler hamilelik sonrası kilo alan kadınların hem sağlıkları için hem de metabolizmalarını hızlandırarak, kilo vermeleri için gereklidir. Ara öğünler kilo abartılmadığı sürece kilo aldırmaz tam aksine metabolizma hızının artışı nedeniyle kilo vermekte bir araç niteliği taşır.
  • Paso tüketilmelidir. Bilindiği üzere posa’nın bağırsaklarımızı oldukça iyi çalıştırmaktadır. İyi çalışan bağırsaklar posa’nın da etkisiyle çok daha hızlı ve kolay kilo verilmesinde etkili bir silah olabilmektedir.
  • Hamilelik süreci boyunca uzun süre hareketsiz kalan kadınların vücutlarında yağ tabakalarının oluşumu çok normaldir. Bu yalnız hamile kadınlarda görülen bir durum değil, hareketsiz kalan her bünyenin yağlanması an meselesidir. Vücudun yağı kolayca atabilmesi için düzenli olarak egzersiz yapılması şarttır.

D vitaminini kesinlikle ihmal etmeyin.