Evde Nasıl Kilo Verilir?

Bu yazı 09 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kilo vermek” birçok bayanın yoğun bir şekilde ilgilendiği konulardan birisidir. Günümüzde birçok bayan gerek gün içerisinde işyerlerinde oldukça fazla zaman geçirmelerinden, kimi zaman ise çeşitli maddi imkânsızlıklar neticesinde kilo vermek isteseler dahi bunun için yeterli zaman ve imkân olanaklarına sahip olamamaktadırlar.

Kilo vermek için karşımıza çıkan tüm engelleri aşmalıyız. Kilo vermek için karşımıza çıkan her türlü engeli aşabileceğimize kendimizi inandırdığımız takdirde zayıflamak ve kilolarımızdan kurtulma konusunda %50 başarı sağladığımız gerçektir. Bunu şu nedenle belirtiyoruz “başlamak başarmanın yarısıdır.” Atasözünden de anlaşılacağı gibi iyi bir başlangıç, alınacak başarının en temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. Kilo vermekteki en temek yapı taşı ise kilo vermek için hiçbir şeyin bize engel olamayacağı gerçeğini kabullenmektir.

Hiçbir masraf yapmadan ve iş dönüşü evde kalan vakitlerimizi değerlendirerek kilo verebilmek için size tavsiyelerimiz şunlardır:

  • Aralıklı egzersizler: Aralıklı egzersizler bir program eşliğinde olmalıdır. Bu programı herkes kendisine göre belirleyebilir. Günlük programımız ortalama 6 set’ten oluşmalıdır ve her set 1 saat’e tekabül etmelidir. Set içerisinde evlerimizdeki yaşam alanları içinde bulunan merdivenleri 10 defa çıkmak, tüm odaları hızlı bir tempo ile yürümek gerekmektedir.
  • Kuvvet ve direnç egzersizleri: Kuvvet ve direnç egzersizleri hemen her evde bulunan 5-10 kiloluk ağırlıkların, vücudumuzun tümü yere değecek şekilde sabit bir konuma ayarladıktan sonra aşama aşama kaldırılıp indirilmesi demektir.
  • Hareket etmek: Hareket etme egzersizinin en temel yapıtaşı yürümektir. Ev içerisinde sürekli ve düzenli bir şekilde yürüyüş yapmanız kilo vermekte sizin en büyük silahınız olacaktır.

Bazı Egzersiz Önerileri

Karın egzersizi:

Bel egzersizi: