Kilo Vermek İçin 7 Önemli Besin

Bu yazı 09 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kilo vermek için sağlıklı beslenmenin gerekliliğinden bahsetmiştik. Bu yazıda da 7 farklı besin tanıtacağız yararlarına da değinerek. Bu besinler yeterli ölçüde tüketildikleri takdirde kilo vermek isteyenlerin en büyük yardımcıları olacaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da besinlerin gelişigüzel bir şekilde değil, düzenli olarak ve ölçülü bir şekilde tüketilmesi olmalıdır. Yani siz sürekli hazır gıdalarla besleniyorsanız, bir yandan da size adlarını vereceğimiz besinleri ölçüsüzce tüketmeyi düşünüyorsanız, hiç başlamayın daha iyi. Öncelikler beslenme alışkanlıklarınızın kaçan ayarını düzeltmeniz, sonrasında yapacaklarınız için birer basamak görevi göreceğinden ötürü, kilo vermek istiyorsanız, tek taraflı çalışmayıp beslenmeyi enine boyuna doğru bir biçimde gerçekleştirmelisiniz. Gelelim önereceğimiz 7 zayıflatan besin maddesine…

  • Karpuz : Hem A, hem de C vitamini bakımından zengin olan karpuz, aynı zamanda son derece iyi bir antioksidandır. Bunların yanı sıra kalp ve kanser hastalıkları ve görme bozukluklarına da iyi gelmektedir. Ayrıca içerdiği kalori miktarı da gayet düşüktür.
  • Avokado : Hem salata, hem de sandviçlerde kullanılan avokado, doymamış yağ içermektedir. Kolesterol seviyesini düşürmek için de kullanılan avokado, mayoneze alternatif olarak da tüketilebilir.
  • Tatlı Patates : Günlük A vitamini ihtiyacınızı karşılamak için son derece ideal bir besindir tatlı patates.
  • Alabalık : Kalp hastalığı riskini azaltan Omega-3 içeren alabalık, düzenli olarak tüketilmelidir.
  • Ahududu : Zengin bir B ve C vitamini kaynağı olan ahududu lif bakımından da oldukça zengin bir besindir.
  • Soğan : Düşük kalorili besinlerden olan soğan, antioksidan özelliğe sahiptir ve aynı zamanda antibiyotik etkiye sahiptir. Kanser de dahil olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelmektedir.
  • Yoğurt : Süt ürünü olduğundan ötürü iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Aynı zamanda yüksek miktarda protein içerir.