Kilo Vermek İçin Bisiklet Sürmek

Bu yazı 13 Ocak 2011 tarihinde Onur Bacanlı tarafından yazılmıştır.

Eğer hafif bir egzersizle kilo vermek istiyorsanız bisiklet sürmek tam olarak size uygun. Araştırmalara göre bisikletin aktif olarak kullanıldığı, insanların araba yerine bisikleti daha çok tercih edilen ülkelerde obezite oranı daha düşük.

Bisiklet sürmek, her yaşta yapılabildiği gibi hem dışarda hem de içerde yapılabilen bir egzersizdir. Böylece hava durumu sizi etkilemez.

Bisiklet sürmek kaç kalori diye merak ediyorsanız tıklayın.

Etkileri

Bisiklet sürme, bir süre boyunca kalp atışlarını hızlandıran ve oksijen tüketimini arttıran bir tür aerobik veya kardiyovasküler bir pedal çevirme egzersizidir.

Bisiklet sayesinde gelişen akciğei kalp ve kas fonksiyonları kilo verilmesini hızlandırır. Yaktığınız kalorilerin ve verdiğiniz kiloların miktarı; yaş, cinsiyet, kilo, egzersiz yoğunluğu ve uzunluğuna göre değişir.

Alt ve Üst Vücut Egzersizleri

Bisiklet sürme aynı zamanda daha verimli kalori yakmanızı sağlar çünkü alt vücutta bulunan uzun kas gruplarını çalıştırır.

Egzersizler genelde üst vücudun daha az kalori yakmasına neden olur çünkü daha çok kısa kas grupları içerir. Aynı zamanda üst vücut çalışmaları daha az oksijen harcar. Böylece kalp ve akciğer fonksiyonlarını da daha az çalıştırır.

Kalori Yakımını Arttırmak

Normalde 72 kilo olan biri 16 km/sa hızla 1 saat boyunca bisiklet sürerse 292 kalori yakabilir.

Ancak egzersizinizde ara sıra temponuzu arttırarak daha çok ve verimli kilo yakılmasını sağlayabilirsiniz. Mesela 30 dakika boyunca 16 km/sa ile sürdükten sonra 1 dakika boyunca daha hızlı tempoda bisiklet sürüp tekrar aynı tempoya dönebilirsiniz. Bu sayede kalori yakımınız yüzde 36 kardiyovasküler kondisyonunuz da yüzde 13 oranına kadar artabilir.

Önemi

Fazla kilolu olmayan insanlar için sırtı dik olan bisikletler daha da kullanışlıdır.

Eğer obezseniz, kalça veya diz sakatlığınız varsa veya 60 yaşının üstündeyseniz arkaya yaslanan bisikletleri daha da rahat bulabilirsiniz. Eğer selesi genişse daha çok kalça desteği sağlar ve yere yakınsa da üzerine binmesi daha kolay olur. Aynı zamanda sadece bisiklet sürmenin tek başına kilo vermenizi sağlamayabileceğinin de farkında olun.

Bununla beraber meyvelerden, sebzerlerden, tahıllardan, balıktan, yağsız etten oluşan dengeli bir diyete ve aldığınız kalorileri hesaplayarak yemeye ihtiyacınız vardır.

Unutulmaması gerekenler:

  • Bisiklet sürerken temponuzu sıklıkla değiştirin.
  • Düzenli bisiklet çalışmaları yapmaya çalışın.
  • Çalışmalarınızın faydasını görerek daha hızlı kilo vermek için, diyetisyene danışarak uygun bir diyet listesi hazırlayın.
  • En etkili kilo verme yöntemi, uzun süreler boyunca egzersiz yapmak değil, egzersizleri doğru besinler ile takviye etmektir.