Menopoz Kilolarından Kaçmak

Bu yazı 27 Şubat 2011 tarihinde Serşah Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Sıcak almak ve gece terlemeleri menopozun tek etkisi değildir. Çoğu kadın aynı zamanda dolabındaki kıyafetlerin “küçülmesini”  farkeder. Adet döneminin menopoza denk gelmesi, bel ve karın çevresinde bir kaç kilo almak 40′larındaki veya 50′lerindeki bir kadın için normaldir. Sertifikalı bir menopoz uzmanı olan Dr.Rebecca Hulem alınan kilo sayısı kişiden kişiye değişip aynı zamanda kişinin aktivite seviyesi ile ters orantılı olduğunu söylüyor. Bu pek de güzel olmayan senaryodaki güzel haber ise menopoz sırasında alınacak kiloların size bağlı olmasıdır.

Dr.Hulem “Kilo almak veya vermek üstünde kabul etmek istediğimizden çok daha fazla kontrolümüz var. Yinede aldığımız kilolardan “genelde içtiğimiz haplar yada geçirdiğimiz hastalıklar” sorumludur. Aslında kilo almamıza neden olan şeyin menopozla fazla alakası yoktur.” diyerek kilo almanın tam anlamıyla menopozdan kaynaklanmadığını belirtmiştir.

Menopozla Kilo Almanın Arasındaki Bağlantı

Kadınların menopoz sırasında neden kilo aldığı bilinmemekle beraber çoğu doktor bunu hormon değişimleri, doğal yaşlanma etkileri ve yavaşlayan hayat stiline bağlıyor. Bir araştırmada menopoz evresinden geçen bir kadının 3 kilo aldığı ve bel çevresinin 2,5 cm genişlediği görülüyor. Bu değişimin menopozla alakası olmamasına rağmen arkasında başka nedenler olduğu biliniyor.

New York Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde bir professör olan Prof.Dr.Nanette Santoro “İnsan metabolizması yaşlandıkça yavaşlar yani bir kadının 20′sinde yediği şeyler kilo vermesine neden olurken 50′sinde aynı şeyi yemesine rğmen kilo almasına neden olabilir. Buna bir de menopozu ekleyince bazı kadınlar için mükemmel ikili oluşuyor.”diyor.

Prof.Dr.Santoro aynı zamanda yaşlandıkça insülin hassasiyetinin düştüğünü, kas kaybının oluştuğunu ve bunun da kilo almayla alakası olduğunu söylüyor.

Menopoz Kilolarından Kaçmak

Menopozda alının kilolardan kaçmanın gençlikteki gibi kilo vermeye benzemediğini söylüyor Prof.Dr.Santoro. Metobolizmanın yaşlandıkça yavaşlaması ve insanların daha az aktif olmasıda bunun cabası.

Yinede bunu engelleyecek bir büyü olmadığına göre size de bunları yapmak düşüyor;

  • Aktif  Olun

Daha sağlıklı bir yaşama geçmek için kilolarınızın artmasını beklemeyin.

  • Fiziksel Aktivetelerinizi Arttırın

Eğlenerek yaptığınız bir aktivite bulun. Dans, aerobic ve koşmak gibi aktiviteleri günde 45-60 dakika yaparak metabolizmanızı hızlandırıp aynı zamanda yağ yakabilirsiniz.

  • Güç Egzersizleri Yapın

Ağırlık kaldırmak gibi egzersizler metabolizmanızı hızlandırırken aynı zamanda size daha güçlü kaslar ve kemikler verir. Kas kütlenizi arttırmak aynı zamanda gelecekte alınacak kilolarında önüne geçmenizde yardımcı olur.

  • Yediklerinize Dikkat Edin

Günlük dietinize bir göz atıp daha iyi olması için neler yapabileceğinize bakın. Karbonhidratları kesip alkol tüketimini sınırlayın. Aynı zamanda porsyon büyüklüğünü yeterli düzeye getirin. Yediğiniz şeylerin kalorisini özelliklede yağ kalorisini düşürmeye çalışın. 40′lı yaşlarının ortasında olan bir bayanın sağlığını koruması için normal diyetinden 200 kalori daha az alması Mayo klinik tarafından onaylanmıştır. Menopoz süresince görülen kemik zayıflamalarını engellemek için ise bol kalsiyumlu besinler tüketin.

  • Tiroid Problemini Unutmayın

Tiroid problemi sürekli kilo almaya neden olur. Sürekli kilo alıyorsanız bir doktora görünün.

Yukarıdaki maddeleri içeren bir yaşam stili sadece menopoz süresince kilo almanızı engellemez aynı zamanda da kalp krizi, yüksek kolestrol, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi önemli hastalıklardan korunmanızı sağlar.