Obezite Cerrahisinin Temelleri

Bu yazı 28 Şubat 2011 tarihinde Serşah Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Obezite cerrahisi fazla kilolardan ve obeziteden kaynaklanan hastalıklara iyi bir çözüm olabilir. Obezite cerrahisinin temelini risklerini ve yararlarını öğrenin.

Obezite cerrahisi (bariatrik cerrahi) obez olan insanlara iyi bir çözüm olabilir. Bu prosedürü geçiren insanlar obez olup sadece diyet yapan insanlara göre çok daha fazla kilo verirler. Obezite cerrahisi aynı zamanda kalp krizi, diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolstrol gibi kilo kaynaklı hastalıklarada çok iyi bir çözümdür. Ama ne yazıkki obezite cerrahisi tek başına ne hızlı bir tedavi ne de bir çözüm değildir. Obezite cerrahisi doğru bir diet ve egzersiz düzeniyle yapılmadığı takdirde hiçbir işe yaramaz. Minneapolis’teki Minesota Hastanesi’nde professörlük yapan Prof.Dr.Joyce Schone ameliyatın sadece bir bulmacanın parçası olduğunu söylüyor.

Obezite Cerrahisinin Çeşitleri

Obezite cerrahisinin her çeşiti midenizi küçültüp ince bağırsağınızı kısaltır. Bu sayede daha az yersiniz ve bağırsaklarınız daha az kalori emer. Cerrahiyi geçiren hastalar normalde yediklerinden %90 daha az yiyip doyarlar.

Obezite cerrahisinin 4 ana türü vardır.

 • Mide Baypası

Bu en yaygın ameliyatdır. Gastrik bypass midenizin büyük bir bölümünü kısarak golf topu büyüklüğünde bir boşluk bırakır. Sonra cerrah kıstığı bölümü alarak yenilen yemeklerin en çok sindirildiği alana yani  ince bağırsağınızın tam ortasına yerleştirir. Bu ameliyatta her 300 hastadan biri ölmektedir. En çok ölüm oranına bu ameliyat sahip olsada aynı zamanda en etkili ameliyattır.

 • Ayarlanabilir Mide Bandı

Bu prosedürde cerrah midenizin etrafına patlamaz bir band yerleştirir. Zamanla o lastik şişer ve midenizi bir küçük bir büyük olmak üzere iki parçaya ayırır. Böylece ancak küçük parça kadar yiyebilirsiniz. Bu ameliyatta her 2000 hastadın biri ölür. Ama daha az etkilidir.

 • Sleeve Gastrektomi (Midenin tüp haline getirilmesi)

Bu yöntem de ayarlanabilir mide bandında olduğu gibi tercihen kapalı cerrahi tekniklerle uygulanan ve son yıllarda daha çok uygulanmaya başlanan bir operasyondur. Yine mide kelepçesinde olduğu gibi hedef sadece midenin hacmini azaltmak ve sindirim sisteminin işlevlerini değiştirmeden midenin depo görevi yapan ve gerildiğinde tokluk hissini sağlayan sol üst kısmının çok büyük bir parçasının çıkarılması ve dolayısıyla yemek borusu ile on iki parmak bağırsağı arasında mideyi ince bir tüp haline getirmektir. Bu operasyonun uygulandığı hastalar genellikle iştahlarını kaybederler ve bir öğünde fazla miktarda yemek tüketemezler. Bu da sonuçta başarılı bir kilo kaybıyla sonuçlanmaktadır. Hasta seçimi, operasyon kararı ve hazırlıkları çoğunlukla mide kelepçesi ameliyatlarına benzemekle birlikte midenin büyük bir bölümünün kesilerek çıkarılması nedeniyle bu geri dönüşü olmayan bir cerrahidir. Sindirim sisteminin yol ve düzeni değiştirilmediğinden iyi bir diyet programı ile çok nadiren beslenme yetersizliği ve tıbbi yardım gereksinimi ortaya çıkmakta, cerrahi işlemin daha karmaşık olması nedeniyle operasyon sırasında veya sonrasındaki erken dönemde oluşabilecek sorunların oranı mide bandından bir miktar daha yüksektir. Ancak bir defa hasta sağlıklı kilosuna kavuşup beslenme düzenini yakaladığında geç dönemde oluşabilecek komplikasyonlar bant (kelepçe) yöntemine göre çok daha düşüktür.

Obezite Cerrahisinin Yararları

 • Ameliyatı geçiren hastalar ilk iki yılda %30 a yakın zayıflıyor.
 • Herhangi bir kalp hastalığından ölme riskini %50 azaltıyor.
 • Ameliyatı olan hastaların çoğu diyabetten kurtuluyor.
 • Herhangi bir tür kanserden ölme riskini %60 azaltıyor.
 • Ortalama hayat beklentilerini %90 yükseltiyor.

Obezite Cerrahisinin Zararları

Belirtildiği gibi en yaygın obezite cerrahisinde ölüm oranı 300/1. Diğer büyük ameliyatlar gibi genel nedenler ; kanama, kalp sorunları, enfeksyon ve anesteziye verilen değişik reasyonlar.

Ameliyatın diğer riskleri ise;

 • Kan pıhtıları
 • Akciğer iltahabı
 • Mide sızıntısı
 • Kesi fıtığı
 • Böbrek Taşı
 • Ülser
 • Depresyon