Sağlıklı Kilo Verme

Bu yazı 07 Ocak 2011 tarihinde Onur Bacanlı tarafından yazılmıştır.

Kilo vermek bir çok insanın ideali. Bir çok diyet listesi ve diyet programını uygulayarak ya da aç kalarak kilo vermeye çalışıyoruz. Kısa sürede verdiğimiz bu kiloları, daha sonra kısa sürede tekrar alarak vücudumuzun sağlıklığı ile oynuyoruz.

Diyetisyen tavsiyesi ile hazırlanmış dengeli bir diyet ve rejim programı uygulayarak ve eş zamanlı olarak fiziksel aktivitemizi artırarak sağlıklı kilo verebiliriz.

Neden Vermelisiniz?

Uzun süreli diyet programları hazırlayıp, uzun vadeli kilo vermeyi seçtiğinizde sağlıklı bir hayatın keyfini çıkarabilirsiniz.

Kilo vermek size daha çok enerjiden yararlanma imkanı verirken kalça, diz ve bilek eklemlerindeki baskıyı da azaltır. İdeal kilonuza yaklaştıkça daha rahat nefes aldığınızı ve hareket yeteneğinizin arttığını düşünün.

Yüksek kan basıncı olan bir birey kilo kaybettiği zaman düşük kan basıncına sahip olur. Tansiyon sorunundan kısmen kurtulmuş olursunuz.

Doğru Hedef

Kilo verme hedeflerindeki en önemli faktör kaç kilo vermek istediğinize karar vermektir. Uzman birine danışmadan haftada 450 gramdan daha fazla kilo vermemeniz önerilir.

Kalori Hesabı

Kilo vermek için aldığınızdan daha çok kaloriyi yakmak zorundasınız. 450 gram kaybetmek için haftada 3500 kalori daha fazla yakmalı veya 3500 kalori daha az almalısınız. Diyet yapanlar aynı zamanda fazla kalori harcamakla az kalori almayı biraraya getirerek hem sağlıklı beslenip hem de egzersiz yapabilirler. Haftalık kalori alımınızı 3500 kalori azaltmanız demek, günlük 500 kalori daha almanız demektir.

Hayat Tarzınızı Değiştirin

Popüler bir diyet programı uygulamak kilo vermeye jet hızıyla başlamanızı sağlayabilir. Ancak sağlıklı bir şekilde kilo vermenin anahtarı kısa süreli bir diyet değil, tam tersine devamlılığı olan hayat tarzınızdaki değişimlerdir.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi başarmak ve yeni kilonuzu devam ettirmek kendinizi sağlıklı beslenmeye ve daha hareketli bir hayat tarzına adamalısınız.

Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Çoğu insan bir diyet veya beslenme programına başlamadan önce bir profesyonele danışmalıdır. Obez insanlar diyet hakkında danışma ve tıbbî ilaçlara ihtiyaç duyarlar.

Bazı zayıflama ilaçları ve zayıflama çayları, özellikle de obez insanlar için çok tehlikeli olabilir. Lütfen diyetisyen tavsiyesi almadan bu tür kilo verdirici ürünler kullanmayın.