Tempolu Yürüyüş ile Kilo Verme

Bu yazı 18 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kilo vermek için çok çeşitli yöntemler mevcuttur. Beslenme düzenli olmadıkça zaten kilo verme etkinliği sağlıklı olarak gerçekleşmez. Yürüyüş de kilo vermek isteyenlerin sıkça başvurduğu tekniklerden biridir. Çoğu insan kilo vermeke için yürüyüş yapmanın önemini bilir fakat yürüyüşün kilo vermeyi nasıl sağladığını pek bilmezler. Yürüyüş, ikiye ayrılır desek yeridir…

  • Hafif Tempolu Yürüyüş : Zayıflamak isteyenler için çok büyük etkisi olmayan hafif tempolu yürüyüş 45 dakikadan kısa olduğu sürece yararsızdır. 45 dakikayı geçen hafif tempolu yürüyüşler ise yağ yakmaya olanak tanır. Kilo vermek, kalori yakmak için en az 45 dakikalık hafif tempolu yürüyüş şarttır. Tabii ki bu yürüyüşün de düzenli olması çok önemlidir. Düzenli olmadıkça yapılan hafif tempolu yürüyüşler sayesinde zayıflamak imkan dahilinde değildir. Hafif tempoda yürüyüş için saatteki ortalama hızın 4 km veya daha da altında olması gerekmektedir.
  • Tempolu Yürüyüş : Tempolu yürüyüş, saatte 5 ile 7 km yürümenin gerçekleştirildiği yürüyüşlerdir. Biraz daha koşu tarzında olan bu yürüyüşler, kilo vermek isteyenler için en etkili yürüyüş yöntemidir. Sağlıklı egzersizlerin başında gelen ve oldukça popüler olan tempolu yürüyüşler de düzenli olmalıdır.

Haftada ortalama 2 kilo vermeyi sağlayan tempolu yürüyüşler sayesinde formda bir vücuda sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda doğru beslenme gerçekleşirse buna ek olarak, kilo verme etkinliği daha da artacaktır.

Kilo vermek isterken sağlık problemleri ile de karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Mesela yürüyüş esnasında seçilen ayakkabı, ayak ve bacak sağlığı için çok önemlidir. Bir yandan kilo verirken, öte yandan çeşitli fiziksel rahatsızlıkların ortaya çıkması, sağlıklı kilo verme önündeki engellerden biri olduğundan ötürü bu tarz hususlara dikkat etmekte yarar var.