Uyumak Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur?

Bu yazı 02 Mart 2011 tarihinde Serşah Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Yakın zamandaki araştırmalar uyuma sürenizin kilo verme kabiliyetiniz üzerinde çok etkili olduğunu gösteriyor. Bu uyuma kilo verme ikilisindeki ana etkenler ise bu iki hormon; Leptin ve Ghrelin.

Az uyumak açlığı bastıran ve bizim çok sevdiğimiz leptinin azalmasına neden olurken aynı zamanda iştahı açan ghrelinin artmasına da neden oluyor.  Bu basit denklemi göz önüne alınca az uyumanın bizi bir yemek canavarına dönüştürdüğünü söyleyebilirim. Ünlü şair Shakespeare bir şiirinde uyku için “zarar görmüş aklın merhemi” demiştir hatta “zarar görmüş vücutların” bile demiş olabilir asıl konumuza dönerken Shakespeare’e katılarak (şiirden çok uzak bir şekilde) aynı zamanda uykunun şişman vücutlarında merhemi olduğunu söylemek isterim. Bunun yanında işte uyumanızın merhemide olabilir.

Bu problemdeki çok basit çözüm ise tabi ki uyumak! Günde en az 7 saat uyumayı hedefleyin ve ben daha az uyuyarak da iyiyim demeden önce şunu dinleyin: Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre fit ve ince insanlar obez insanlara göre haftada yaklaşık 2 saat daha fazla uyuyor – düşündüğünüzde bu günlük sadece 17 dakika demek!

Benim önerim ise bundan sonra sabaha kadar parti yapıp, dizi izleyip, kız/erkek arkadaşınızla ” hayıır ben seni daha çok seviyorum” muhabbeti yapmadan önce sütünüzü içip uyumanız emin olun etkisini gösterecektir.