Yeni Yılda Kilo Verme Kararı Vermek

Bu yazı 16 Aralık 2010 tarihinde Onur Bacanlı tarafından yazılmıştır.

Yeni yılda kilo verme hedefinizin sonuçları, düşündüğünüzden daha iyi olabilir. Özellikle de hedeflerinizde ciddiyseniz ve kısa vadeli amaçlar ediniyorsanız. Scranton Üniversitesi’nde profesör olan klinik psikolog John Norcross’a göre kilo vermek için ciddi kararlar alanların diğer insanlara göre kilo vermesi 10 kat daha muhtemel.

Kilo Vermenin Önemi

Uluslararası Sağlık Enstitüsü’ne (NIH) göre Amerika’nın 3′te 2′si fazla kilolu veya obezite sorunu çekiyor ve sağlıklı beslenip kilo vererek sağlık risklerini azaltmak istiyor. Norcross, araştırmasında “Kilo vermek ve düzenli spor yapmak gibi sağlıkla ilgili kararlar her sene Amerikalıların en çok verdiği yılbaşı kararları arasında yer alıyor” diyor.

Yılbaşında verilen kararlarla ilgili 2002 yılında bir çalışma yapan Norcross, Amerikalıların yüzde 40-50′sinin yeni yılda radikal kararlar aldığını ve bunların yüzde 40-46′sının ilk 6 ay boyunca verdiği kararlara sadık olduğunu söylüyor.

Önemli Faktörler

Sadece 1 veya 2 tane kesin karar almak o amaçları gerçekleştirme ihtimalinizi arttırıyor. Yeni yıl kararlarınızı gerçekleştirmek için kararlarınızı herkese ilan ederek başlanan 5 adımlı bir süreç öneriliyor;

  • Önce ailenize ve arkadaşlarınıza amaçlarınızı anlatarak onların desteğini alın.
  • Amaçları bir kağıda yazın.
  • Onları küçük parçalar bölüp kısa vadeli hedefler edinin.
  • Hedeflerinizi gerçekleştirince kutlama yapın.
  • Hayat tarzınızda küçük değişiklikler yapın. Mesela yemekleri kızartmak yerine fırında pişirerek, sağlıklı aperatifler ve farklı sebze varyasyonları deneyin.

Özellikleri

Sağlıklı bir kiloya ulaşmanızı sağlayacak hayat biçimini benimseyin ve kilo verme hedeflerinize odaklanın. Size uygun bir kilo hedefi için vücut-ağırlık endeksini (BMI) kullanın. BMI’a göre 19-24 arası bir kiloyu hedef edinin.

Başlangıç olarak vücut ağırlığınızı yüzde 5-10′u kadar azaltmaya çalışın. Dengeli bir diyet uygulamaya ve fiziksel aktivite düzeyini yükseltmeye odaklanın. İkisini beraber götürmeniz sağlıklı bir kiloya ulaşıp onu devam ettirmenize yardım edecek.

Sağlıkla Kilonu İlgisi

NIH raporlarına göre her yıl obeziteye bağlı olarak 172000′den daha fazla ölüm gerçekleşiyor. Bu ölümlerin çoğu kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanıyor.

Kilo kaybetme kararlarınızın sağlığınız üzerinde olumlu etkileri olacak. Vücut ağrlığını yüzde 5′i kadar kilo vermeniz bile koroner kalp rahatsızlık ihtimalini azaltır. Kolesterolünüzün ve kan basıncınızın sağlıklı bir düzeye gelmesine yardımcı olur.

Etkileri

Belirsiz hedeflerden kaçınıp sorumluluğunuzu ciddiye alırsanız, alışkanlıklarınızı kolayca değiştirip kilo verebilirsiniz. Amaçlarınıza ulaşmanız için meyve ve sebze, tahıl, az yağlı süt ve protein içeren ve doymuş yağı, tuzu, kolesterolü ve şekeri sınırlayan dengeli bir diyet uygulamanız öneriliyor.

Kilo kaybetmenizi hızlandıran, ruh hailinizi iyileştiren, diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanser risklerini azaltan, ve çevrenizi genişletmeye yardım eden fiziksel aktivite yapmayı ihmal etmeyin.